Krzyżacy
 
 

Krzyżacy, Zakon Krzyżacki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu NiemieckiegoKrzyżacy, Zakon Krzyżacki (pełna nazwa - Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie ) , to jeden z największych zakonów rycerskich, które powstały w XII wieku w wyniku krucjat. Krzyżacy opanowali Prusy Wschodnie oraz tereny Łotwy , Estonii, a także ziemie polskie. Słynna siedziba Krzyżaków to zamek w Malborku (Malbork). Malbork stał się miejscem Krzyżaków w efekcie ich sprowadzenia przez Konrada Mazowieckiego.

Geneza zakonu wiąże się z III krucjatą i oblężeniem Akki w XII wieku, kiedy rycerze niemieccy założyli nieformalne stowarzyszenie, którego celem miała być opieka nad rannymi i chorymi Niemcami. Krzyżacy, pod naciskiem księcia Fryderyka, złożyli śluby czystości, otrzymując w zamian szpital Najświętszej Marii Panny przy Domu Niemieckim w Jerozolimie. W momencie podboju Akki, papież przekazał zakonowi znajdujące się wokół tereny.

Ekspansja krzyżaków miała niezwykle szeroki zasięg, w historię wpisały się m.in.:

I etap podboju Prus:
I Powstanie Prusów (pokój na Kowalowym Ostrowie w 1248 r., układ w Dzierzgoniu w 1249r.),

II etap podboju Prus:
II Powstanie Prusów pod wodzą Herkusa Monte w 1260 r., ekspansja przeciwko Litwie , ekspansja przeciwko Polsce w 1308 r. (bitwa pod Płowcami, zjazd w Wyszehradzie w 1335 r. sojusz z Czechami, sąd papieski w Warszawie w 1339 r., pokój w Kaliszu w 1343 r.).
Pokój w Kaliszu skłonił Zakon Krzyżacki do zaniechania ataków na Polskę, a rozpoczął działania przeciwko Litwie. Zakon skierował swoje zbrojne ostrze przeciw Litwie, zajmując częściowo Żmudź. W wyniku zajęcia terenów Jagiełło został zmuszony do przyjęcia chrztu, a następnie małżeństwa do córką Ludwika Węgierskiego, czego efektem była unia polsko-litewska. Unia polsko litewska była unią personalną, co oznaczało m.in. objęcie obu narodów jednym władcą.

Książę, w wyniku ciągłych ataków ze strony Krzyżaków, zdecydował się na walki – (Wielka Wojna 1409-1411), której najważniejszą walką była bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych bitew shchyłku epoki średniowiecze.
Krzyżacy!Krzyżacy - galeria zdjęć

Oblężenie zamku
24-26 VII 2009
Zamek w Malborku
Oblężenie zamku
24-26 VII 2009
Zamek w Malborku
Oblężenie zamku
24-26 VII 2009
Zamek w Malborku
XVI Turniej Rycerski w Iłży
XVI Turniej rycerski w Iłży - starcia konne
XVI Turniej rycerski w Iłży - starcia konne
XVI Turniej rycerski w Iłży - starcia konne
XVI Turniej rycerski w Iłży - starcia konne

Krzyżacy - zobacz inne zdjęcia »


Krzyżacy - grupy tematyczne:

Forum wymiany doświadczeń i uwag reporterów portalu . Zapraszamy szczególnie posiadaczy stałych akr…»

8 użytkowników |2 wątki

Krzyżacy - zobacz inne grupy »
Powiązane tagi

konrad mazowiecki unia polsko litewska malbork prusy zakonne bracia dobrzyńscy królewiec 1226 kwartnik wojna trzynastoletnia wielki mistrz pokój toruński komtur


polityka prywatności