Krzyżacy, Zakon Krzyżacki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego

dobroni.pl

Krzyżacy
 
 
Subskrybuj:śledź temat

Krzyżacy, Zakon Krzyżacki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu NiemieckiegoKrzyżacy, Zakon Krzyżacki (pełna nazwa - Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie ) , to jeden z największych zakonów rycerskich, które powstały w XII wieku w wyniku krucjat. Krzyżacy opanowali Prusy Wschodnie oraz tereny Łotwy , Estonii, a także ziemie polskie. Słynna siedziba Krzyżaków to zamek w Malborku (Malbork). Malbork stał się miejscem Krzyżaków w efekcie ich sprowadzenia przez Konrada Mazowieckiego.

Geneza zakonu wiąże się z III krucjatą i oblężeniem Akki w XII wieku, kiedy rycerze niemieccy założyli nieformalne stowarzyszenie, którego celem miała być opieka nad rannymi i chorymi Niemcami. Krzyżacy, pod naciskiem księcia Fryderyka, złożyli śluby czystości, otrzymując w zamian szpital Najświętszej Marii Panny przy Domu Niemieckim w Jerozolimie. W momencie podboju Akki, papież przekazał zakonowi znajdujące się wokół tereny.

Ekspansja krzyżaków miała niezwykle szeroki zasięg, w historię wpisały się m.in.:

I etap podboju Prus:
I Powstanie Prusów (pokój na Kowalowym Ostrowie w 1248 r., układ w Dzierzgoniu w 1249r.),

II etap podboju Prus:
II Powstanie Prusów pod wodzą Herkusa Monte w 1260 r., ekspansja przeciwko Litwie , ekspansja przeciwko Polsce w 1308 r. (bitwa pod Płowcami, zjazd w Wyszehradzie w 1335 r. sojusz z Czechami, sąd papieski w Warszawie w 1339 r., pokój w Kaliszu w 1343 r.).
Pokój w Kaliszu skłonił Zakon Krzyżacki do zaniechania ataków na Polskę, a rozpoczął działania przeciwko Litwie. Zakon skierował swoje zbrojne ostrze przeciw Litwie, zajmując częściowo Żmudź. W wyniku zajęcia terenów Jagiełło został zmuszony do przyjęcia chrztu, a następnie małżeństwa do córką Ludwika Węgierskiego, czego efektem była unia polsko-litewska. Unia polsko litewska była unią personalną, co oznaczało m.in. objęcie obu narodów jednym władcą.

Książę, w wyniku ciągłych ataków ze strony Krzyżaków, zdecydował się na walki – (Wielka Wojna 1409-1411), której najważniejszą walką była bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych bitew shchyłku epoki średniowiecze.
Krzyżacy! • Zapraszamy do obejrzenia najmocniejszych scen podczas tegorocznych finałów Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Widowisko odbyło wię w Warszawie na AWF 15 marca 2014 roku. Jak zobaczycie na filmie walka była zacięta - można by rzec, że przy pełnokontaktowych walkach rycerskich MMA wygląda jak głaskanie się po plecach. 

  czytaj więcej »


 • Zapraszamy do obejrzenia video-relacji z Finałów Polskiej Ligii Walk Rycerskich 2014 (PLWR). Zawody odbyły się na Warszawskim AWF-ie 15.03.2014 r. Starcia przedstawione w relacjach są 16 na 16 zawodników.

  czytaj więcej »


 • 'Jest rok 1408, na cały znany świat pada kara boska- czarna śmierć, która pustoszy miasta i wsie. Biblijni czterej jeźdźcy apokalipsy wędrują po Europie niosąc śmierć i zniszczenie. Nie ma na nią lekarstwa, poza modlitwą o szybką śmierć. W Europie szerzy się fanatyzm, samozwańczy demagodzy wieszczą koniec świata, inni wzywają do udziału w krucjatach.

  czytaj więcej »


 • Zapraszamy na do obejrzenia naszej video-relacji z tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Pogoda w tym roku także nie sprzyjała - przed rekonstrukcją bitwy rozszalała się ulewa - na szczęście nie na długo. W tym roku przyjechało na bitwę około 4000 rekonstruktorów.

  czytaj więcej »


 • Zapraszamy do obejrzenia kolejnych video-relacji, tym razem z walk (21x21), podczas trwania tegorocznej imprezy Igrzyska Ognia i Stali. Impreza odbyła się w dniach 22-23 czerwca 2013 na Forcie Bema w Warszawie.

  czytaj więcej »


Krzyżacy - czytaj więcej

Krzyżacy - galeria zdjęć

Krzyżacy - zobacz inne zdjęcia »


Krzyżacy - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Grupa skupiająca fotografów których można spotkać na większości rekonstrukcjach historycznych. Forum…»

68 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Grupa ma charakter typowo wesoły, publikujemy i umieszczamy tutaj fotografie, które nie powinny ujrz…»

14 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Forum wymiany doświadczeń i uwag reporterów portalu . Zapraszamy szczególnie posiadaczy stałych akr…»

7 rekonstruktorów | 1 wątek

ReklamaKrzyżacy - miejsca

Krzyżacy - zobacz inne miejsca »

Reklama

Reklama

polityka prywatności