Wojny współczesne, konflikty zbrojne, Współczesne wojny na świecie

dobroni.pl

Wojny współczesne
 
 
Subskrybuj:śledź temat

Wojny współczesne, konflikty zbrojne, Współczesne wojny na świecie

Wojny współczesne to kalendarium największych i najważniejszych konfliktów zbrojnych, do jakich doszło w XX wieku. To stulecie wielu konflikty zbrojne, które miały miejsce w różnych częściach świata. XX wiek to czas dwóch największych wojen, które na trwałe zmieniły dzieje wielu państw świata –I wojna światowa 1918, II wojna światowa 1939. Inne Wojny współczesne to przede wszystkim zimna wojna, czyli konflikt pomiędzy kapitalistycznym Zachodem, a komunistycznym, wschodnim blokiem. Zimna wojna sprowadzała się przede wszystkim do konfliktu idelogicznego i politycznego, zakończyła się wraz z rozpadem ZSRR. Nie można także zapominać o takim konflikcie jak wojna w Wietnamie, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, zarówno po stronie wietnamskiej, jak i amerykańskiej oraz ich sił sojuszniczych.
Warto dodać, że wojna w Wietnamie, to jeden z pierwszych konfliktów, które były szczegółowo relacjonowane przez media niezależne.

Współczesne wojny na świecie to m.in.:
wojna w Korei (1950)
rewolucja kubańska (1959)
kryzys kubański (1962)
praska wiosna (1968)
inwazja ZSRR na Afganistan (1979)
pierwsza "Wojna w Zatoce" (1991)
początek wojny na Bałkanach (1991)
wojna w Czeczenii (1995-1996)
wojna w Korei
wojna w Wietnamie
wojna w Zatoce Perskiej
zimna wojna
kryzys kubański • ...dużymi krokami zbliża się kolejna edycja "Operacji Zachód" 2014 więc dla zachęty przypomnienie tego co było rok temu. Dynamiczne pokazy sprzętu i wyszkolenia:152 mm samobieżna armato-haubica AHS DANA, kołowy transporter opancerzony AMV 8 x 8 ROSOMAK, Leopard 2A4, T-

  czytaj więcej »


 • Historia zatoczyła koło...po 67 latach, zgodnie z wolą weteranów 12 pułku ułanów Podolskich, staraniem członków Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, dzięki zaangażowaniu podoficerów i oficerów WP, 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich stał się właścicielem odznaki pamiątkowej 12 pułku ułanów Podolskich

  czytaj więcej »


 • NIE BYŁO JUŻ SZANS? W miarę umacniania się władzy komunistycznej, do wielu z nich docierała świadomość, że nie ma już żadnych szans na taką Polskę o jaką walczą. Jednak nie rezygnowali. Bo ich wartościami były PATRIOTYZM, GODNOŚĆ I HONOR.

  czytaj więcej »


 • W dniu 2 marca 2014r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” w Warszawie na Skwerze kpt. Pawlaczyka (skrzyżowanie ul. Płaskowickiej i ul. Rosoła)odbyła się rekonstrukcja historyczna. Rozpoczęcie planowano na 15:30 lecz już na samym początku pech zaczął prześladować organizatorów (i nie opuszczał ). 

  czytaj więcej »


 • 1-go marca 2014 roku przybyliśmy do Trzebnicy (woj. dolnośląskie) by wziąć udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez Trzebnickie Stowarzyszenie Jazdy Historycznej.

  czytaj więcej »


Wojny współczesne - czytaj więcej

Wojny współczesne - galeria zdjęć

Wojny współczesne - zobacz inne zdjęcia »


Wojny współczesne - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Grupa dla Wszystkich Tych, którym formacje podhalańskie są szczególnie bliskie. Serdecznie zapraszam…»

22 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Grupa ma charakter typowo wesoły, publikujemy i umieszczamy tutaj fotografie, które nie powinny ujrz…»

14 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Forum wymiany doświadczeń i uwag reporterów portalu . Zapraszamy szczególnie posiadaczy stałych akr…»

7 rekonstruktorów | 1 wątek

ReklamaWojny współczesne - miejsca

Wojny współczesne - zobacz inne miejsca »

Reklama

ReklamaWojny współczesne - kalendarium


Wojny współczesne - zobacz inne rekonstrukcje »polityka prywatności