Starożytność, epoka starożytna, Najważniejsze wydarzenia starożytności

dobroni.pl

Starożytność
 
 
Subskrybuj:śledź temat

Starożytność, epoka starożytna, Najważniejsze wydarzenia starożytności

Starożytność zwana inaczej antyk to okres, w którym Rzymianie czyli społeczeństo państwa cesarstwo rzymskie dominują nad cywilizowanym światem. Starożytność to okres historyczny używany głównie na określenie historii Europy i Bliskiego Wschodu. Obejmuje ona czas od około 3500 lat p.n.e do roku 476, kiedy datowany jest upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Pierwszym cesarzem państwa Rzym był Juliusz Cezar. Szczególnie popularne są z tego okresu takie zagadnienia jak: starożytny Rzym, starożytna Grecja, filozofia starożytna, sztuka starożytna oraz literatura starożytna. W epoka starożytna swoją świetność przeżywa Cesarstwo Rzymskie. Rzymianie stworzyli słynne Legiony rzymskie (Armia Rzymu). W epoce antyk swoje miejsce w historii zostawili też barbarzyńcy tacy jak: Germanie lub Wandalowie, z którymi Rzym prowadził wojny. Antyk to też rozwój sztuki, kultury i filozofii. Starożytność i antyk to także igrzyska oraz festiwale na których gladiatorzy toczyli walki na śmierć i życie.


Okres historyczny, który nastąpił po epoka starożytna, to średniowiecze.

Najważniejsze wydarzenia starożytności:
starożytna bitwa pod Akcjum
Juliusz Cezar - dyktator
reformy cesarza rzymskiego Dioklecjana
edykt mediolański,
rzymianie ponoszą klęską z Wizygotami pod Adrianopolem
przymierze Teodozjusza z Gotami
cesarstwo rzymskie dzieli się na wschodnie i zachodnie
barbarzyńcy doprowadzają do upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego
zwycięstwo władcy Franków Chlodwiga nad Syagriuszem
chrzest Chlodwiga
rewolucja Fokasa w Konstantynopolu
przegrana bitwa nad rzeką Jarmuk
ucieczka Mahometa z Mekki
 • W dniu dzisiejszym odbędą się uroczystości pogrzebowe naszego druha i przyjaciela sierż. Janusza Gałuszki zbrojmistrza w 4 PSP w Cieszynie. Janusz działał w pułku od ponad 10 lat uczestniczył w takich przedsięwzięciach jak: odrestaurowanie schronu w Cieszynie-Boguszowicach, budowa pierwszej w Polsce repliki Biedki wz.33, odrestaurowanie silników lotniczych samolotów Messerschmitt, A-20 Boston,budowę repliki pojazdu Sdkfz 247, utworzenie Muzeum 4PSP oraz w wielu wielu innych.

  czytaj więcej »


 • IV Odyseja Historyczna w Kutnie. Jak to ktoś juz napisał, Odyseja, to stan umysłu. Tam każdy może z każdym... Może to troche perwersyjne, ale tak tam właśnie jest. Mnogość epok historycznych jest wprost proporcjonalna do tzw 'przyjaznych ognisk'. Każdy może porozmawiać z każdym, wszyscy rekonstruktorzy chętnie dzielili sie swoimi doświadczeniami.

  czytaj więcej »


 • Dalsze losy klingi, to wędrówka po warsztatach ścisłej specjalizacji. Oprawę miecza czyli: jelec tarczowy, rękojeść, metalowe, funkcjonalne i ozdobne części oraz pochwę, wykonywali odrębni i wyspecjalizowani rzemieślnicy. Komplet okuć: FUCHI-KASHIRA-TSUBA, zachowane w jednym stylu nosi nazwę KO-DOGU, natomiast komplet: KOZUKA-KOGAI-MENUKI, nosi nazwę MITOKOROMONO.

  czytaj więcej »


 • Moją 'drogę miecza' KATANA rozpocznę u źródeł powstania tego wspaniałego oręża, czyli w kuźni, która na czas procesu wytwarzania, stawała się małym sanktuarium. Wejście do kuźni, podobnie jak w shintoistycznych chramach, obwieszano sznurami splecionymi z ryżowej słomy - SHIMENAWA, w które wplatano symbole czystości rytualnej - GOHEI, skrawki papieru, symbolizujące szczerość modlitwy wobec bogów, a także powstrzymujące złe duchy.

  czytaj więcej »


 • Wojskowi Japończycy dawniej a nawet i obecnie, bardzo szanują i kochają swoją szablę, w której widzą swą duszę. Japonia słynęła i słynie z wyrobu szabel. Dawniej majster, wyrabiający szable, zanim zabierał się do roboty, kąpał się, ubierał na biało i modląc się, ręcznie wyrabiał szablę, starając się w nią zakląć swoją duszę.

  czytaj więcej »


Starożytność - czytaj więcej

Starożytność - galeria zdjęć

Starożytność - zobacz inne zdjęcia »


Starożytność - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Grupa dla Wszystkich Tych, którym formacje podhalańskie są szczególnie bliskie. Serdecznie zapraszam…»

22 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Forum wymiany doświadczeń i uwag reporterów portalu . Zapraszamy szczególnie posiadaczy stałych akr…»

7 rekonstruktorów | 1 wątek

ReklamaStarożytność - miejsca

Starożytność - zobacz inne miejsca »

Reklama

ReklamaStarożytność - kalendarium


Starożytność - zobacz inne rekonstrukcje »polityka prywatności