Odzyskanie niepodległości 1918, II Rzeczpospolita Polska, II RP

dobroni.pl

Odzyskanie niepodległości 1918
 
 
Subskrybuj:śledź temat

Odzyskanie niepodległości 1918, Rada Regencyjna, Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej

Odzyskanie niepodległości 1918 to narodowe święto obchodzone 11 listopada 1918 , na pamiątkę odzyskanie niepodległości po latach zaborów dokonanych przez Prusy, Rosję i Austrię.

Najważniejsze fakty związane z tym okresem to: Królestwo Polskie (utworzenie), Tymczasowa Rada Stanu, Rada Regencyjna, Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej czy powstanie wielkopolskie w Poznaniu.

Odzyskanie niepodległości 1918 uznaje się za przełomowe wydarzenie w dziejach polskiej historii po I wojnie światowej. 11 listopada 1918 roku przyniósł Polsce upragnioną niepodległość oraz wiele rozwiązań politycznych. Powstała w jego wyniku Rada Regencyjna oraz Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej sprawowały władzę zwierzchnią nad Królestwem Polskim.

To Rada Regencyjna powierzyła naczelne dowództwo nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, z kolei Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej 7 listopada 1918 proklamował utworzenie Polskiej Republiki Ludowej. Odzyskanie niepodległości 1918 • Kończąc spacer po koszarach Ułanów Małopolskich w Trembowli, pragnę dołączyć kilka fotografii przedstawiających obecny wygląd obiektów koszarowych, które otrzymałem od Pana Andrzeja Przybyszewskiego. Na szczególną uwagę zasługuje okazała budowla ujeżdżalni krytej, zbudowanej i otwartej w listopadzie 1934 roku.

  czytaj więcej »


 • Kiedy po wojnie,na przełomie 1923/1924.9 Pułk Ułanów przybył do Trembowli,ulani zastali tam koszary po austriackich dragonach 2 regimentu w stanie prawie kompletnego zniszczenia.Piętrowe budynki mieszkalne były spalone,więc szwadrony 3 i 4 zajęły cztery ocalone budynki stajenne,jeden parterowy budynek (przeznaczony wcześniej dla rodzin kadry ck pułku dragonów),oraz drugi parterowy budynek,za czasów austriackich przeznaczony na magazyn,wartownię i areszt.

  czytaj więcej »


 • Niedawno miałem przyjemność stwierdzić własnoręcznie, że opinia o legendarnej trwałość wyrobów Arsenału w Budapeszcie jest jak najbardziej zasłużona i mogłem osobiście zapoznać się z budową i działaniem jednego z 34 100 szt. (lub wg innych żródeł ok. 40 000) pistoletów Roth-Steyr model 1907

  czytaj więcej »


 • Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czterdziesty drugi Wieczór Historyczny w piątek 4 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2. 

  czytaj więcej »


 • Mszczonowska GRH STRZELCY im. 31 pSK już drugi rok z rzędu miała zaszczyt uczestniczyć w święcie 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, jaki stacjonuje w podsochaczewskich Bielicach. Uroczystości odbyły się 28 marca. Tego dnia jednostka obchodziła oficjalnie drugą rocznicę swego powstania. 

  czytaj więcej »


Odzyskanie niepodległości 1918 - czytaj więcej

Odzyskanie niepodległości 1918 - galeria zdjęć

Odzyskanie niepodległości 1918 - zobacz inne zdjęcia »


Odzyskanie niepodległości 1918 - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Grupa ludzi "pozytywnie zakręconych" w temacie historii, barwy i broni, oraz zwyczajów panujących w …»

89 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Grupa skupiająca osoby zainteresowane tematyką dotyczącą Wojska Polskiego w okresie 1918 do 1921. …»

31 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Poszukujemy i dzielimy się znalezionymi w sieci filmami archiwalnymi... Bez podziału na okres, czy a…»

25 rekonstruktorów | 1 wątek

Odzyskanie niepodległości 1918 - zobacz inne grupy »

ReklamaOdzyskanie niepodległości 1918 - miejsca

Odzyskanie niepodległości 1918 - zobacz inne miejsca »

Reklama

ReklamaOdzyskanie niepodległości 1918 - kalendarium


Odzyskanie niepodległości 1918 - zobacz inne rekonstrukcje »


GRH z tej epoki:


polityka prywatności