II wojna światowa, druga wojna światowa, World War II wwII

dobroni.pl

II Wojna Światowa
 
 
Subskrybuj:śledź temat

II wojna światowa, druga wojna światowa, wwiiII Wojna Światowa była, jest i zapewne długo (miejmy nadzieję, że już zawsze) będzie najkrwawszą wojną, jaką widział i z jaką borykał się świat. W ciągu 6 lat jej trwania (1 wrzesień 1939 - 2 wrzesień 1945) zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Straty w ludziach po stronie Alianckiej wyniosły 61 milionów, a państw Osi 11 milionów. Smutną ciekawostką może być fakt, iż z 40 000 wyprodukowanych w czasie wojny U-Boot'ów, z wód świata powróciło zaledwie 10 000. World War II - wwII

Druga wojna światowa wybuchła przede wszystkim ze względu na fanatyczne pragnienia Adolfa Hitlera. Człowieka, który walcząc w I wojnie światowej dorobił się odznaki za rany, Krzyża Żelaznego, oraz stopnia kaprala (niem. Gefreiter). Gdy czasowo oślepiony gazem bojowym leżąc w szpitalu na Pomorzu dowiedział się o tym, iż Niemcy podpisały porozumienie z Aliantami, postanowił coś z tym zrobić. Po nieudanym puczu monachijskim (1923 rok) został skazany na 5 lat więzienia i osadzony w Landsbergu. Tam napisał słynną książkę "Mein Kampf". Po przedterminowym zwolnieniu z więzienia skupił przy sobie grono ambitnych współpracowników. 2 sierpnia 1934 roku ogłosił się Wodzem i od tego momentu ruszyła śmiertelna machina.II Wojna Światowa

Pierwszego września 1939 roku III Rzesza przypuściła atak na Polskę. Ze względu na źle zsynchronizowane zegary sztabowe, ataki nastąpiły o różnych porach :
Wehrmacht zaatakował Tczew o 4:39.
Luftwaffe zbombardowało Wieluń o 4:42 (To właśnie w Wieluniu, a nie na Westerplatte zaczęła się wojna)
Kriegsmarine natomiast o 4:45 ostrzelało Westerplatte.
Obrona tego ostatniego wprawiła w osłupienie nawet najbardziej zaprawionych dowódców Wehrmachtu. Obrońcy Westerplatte poddali się dopiero wtedy, gdy brakło amunicji. Gdy Niemcy prowadzili ich do obozu jenieckiego, wszyscy obecni tam żołnierze Rzeszy salutowali im gratulacyjnie za tak heroiczną obronę. 3 września do walki przyłączyła się Anglia i Francja, ale 17 września 1939 roku Polacy dostali cios w plecy. Oto Józef Stalin przypuścił szturm na ziemie Rzeczypospolitej. Polacy znaleźli się między młotem, a kowadłem. Niemcy wybudowali obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), w którym dokonywali mordów na ludziach, którzy byli "niewygodni" dla Niemiec. Matematycy Rzeszy obliczyli nawet, ilu Polaków trzeba zabić w Oświęcimiu dziennie, żeby w ciągu 20 lat na świecie nie było nikogo, w kogo żyłach płynęłaby piastowska, "biało-czerwona" krew.

7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, zadając ogromny cios Flocie Pacyfiku. Amerykanie zdruzgotani tym atakiem przyłączyli się do wojny. USA w ramach zemsty 6 sierpnia 1945 roku zrzucili bombę atomową na Hiroszimę, a 9 sierpnia 1945 roku o 11:02 na Nagasaki. Ciekawostką może być fakt, iż pierwotnie bomba, która spadła na Nagasaki, była przeznaczona dla Kokury, lecz w wyniku zachmurzenia pilot otrzymał rozkaz bombardowania Nagasaki. Od tamtej pory Japończycy, gdy omija nas pech, stosują powiedzenie "miałeś szczęście jak Kokura".

30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler popełnia samobójstwo w oblężonym Berlinie. Ciało Wodza, jego żony (wzięli ślub w bunkrze tego samego dnia), oraz suki rasy owczarek niemiecki "Blondi" zalano benzyną i spalono. 7 maja wbrew zakazom Hitlera, Niemcy oficjalnie podpisali kapitulację, natomiast 2 września (czas środkowoeuropejski - 1 września) 1945 roku, kapitulację podpisała Japonia.II Wojna Światowa

Opracował : Damian Wieczorek.
Strona autora : www.historia.pun.pl
 • Kolejna, już IV edycja rajdu pieszego po fortyfikacjach wchodzących w system linii Stellung a2 za nami. W tym roku postanowiono przejść po części fortyfikacji w Bochni. Budowane na przełomie 1944/45 roku umocnienia w postaci obiektów typu Ringstand 58c, Regelbau 621 Regelbau 668, Regelbau 701, oraz relikty umocnień ziemnych przetrwały w różnym stopniu zachowania do naszych czasów.

  czytaj więcej »


 • Budowa schronów na tym odcinku była prowadzona przez kompanię z 17 DP, junaków i 35 robotników. Schrony te zostały obsadzone we wrześniu 1939 przez Batalion ON "OPALENICA", który miał osłaniać odwrót ARMII POZNAŃ.

  czytaj więcej »


 • Zainspirował nas utwór "Ty Człowiek Jesteś?" zespołu "Lao Che" z płyty Gospel. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem byłoby zrobienie "fanowskiego teledysku" do tego utworu podczas tegorocznego Marszu. 

  czytaj więcej »


 • Der Russland Krieg – wojna z Rosją, tak trudna i brutalna, że w porównaniu z nią zbladły wszystkie wcześniejsze doświadczenia armii niemieckiej. Najwyższe dowództwo niemieckie, przyzwyczajone do akcji wojennych na zachodzie i południu Europy, przekonane o tym, że Armia Czerwona podda się błyskawicznie, wysłało do Związku Radzieckiego żołnierzy nieprzeszkolonych i nieprzygotowanych do walk w takich warunkach. 

  czytaj więcej »


 • 1 września 1943 r. 70 partyzantów pod dowództwem cichociemnego ppor. Waldemara Szwieca "Robota", opanowało miasto Końskie. W brawurowej akcji nie zginął żaden z polskich żołnierzy.Nie byłoby w tym nic dziwnego, znanych jest przecież więcej przypadków zajmowania miejscowości przez oddziały partyzanckie, gdyby nie jeden istotny szczegół.

  czytaj więcej »


II Wojna Światowa - czytaj więcej

II Wojna Światowa - galeria zdjęć

II Wojna Światowa - zobacz inne zdjęcia »


II Wojna Światowa - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Grupa skupiająca osoby zainteresowane tematyką dotyczącą 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-45. barwy…»

66 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Grupa dla ludzi interesujących sie niemiecką bronią pancerną w II wojnie światowej. Zdjęcia, rysunki…»

39 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Porady i wskazówki, jak i od czego zacząć, przygodę z rekonstrukcją historyczną. Gdzie i u kogo szuk…»

69 rekonstruktorów | 1 wątek

II Wojna Światowa - zobacz inne grupy »

ReklamaII Wojna Światowa - miejsca

II Wojna Światowa - zobacz inne miejsca »

Reklama

Reklama

polityka prywatności