I wojna światowa, Pierwsza wojna światowa, wielka wojna

dobroni.pl

I Wojna Światowa
 
 
Subskrybuj:śledź temat

I wojna światowa, Pierwsza wojna światowa, wielka wojna

I wojna światowa to działanie zbrojne, jakie toczyły się w latach 1914-1918, pomiędzy Ententą, czyli połączonymi siłami Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Serbii, Japonii, Włoch (od 1915), Stanów Zjednoczonych (od 1917), a Państwami Centralnymi, czyli Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię. Ostateczne rozwiązanie formalne po wojnie ustanowił traktar wersalski.

Pierwsza wojna światowa zapisała się w dziejach historii jako największy konflikt po wojnie secesyjnej w USA i wojnach napoleońskich w Europie. Obok wielu pośrednich przyczyn wojny o charakterze politycznym, geopolitycznym czy ekonomicznym, za najważniejszą przyczynę uważa się zamach na arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda, do którego doszło 28 lipca 1914 roku. I wojna światowa zaznaczyła się jako wyjątkowa wojna pozycyjna.

I wojna światowa zwana także wielka wojna doprowadziła do klęski Państw Centralnych. Najważniejsze fakty i bitwy związane z pierwsza wojna światowa to: traktat wersalski, bitwa pod Gąbinem, bitwa pod Tannenbergiem, bitwa pod Marną, bitwa pod Gorlicami, bita pod Verdun, bitwa pod Rygą, bitwa pod Amiens.

Wspomniany wyżej traktat wersalski ustanowił nowy porządek I połowy XX wieku. Najważniejsze były kwestie polityczne - Niemcy zostały zmuszone do bezwarunkowego uznania suwerenności Belgii, Polski, Czechosłowacji oraz Austrii, Alzacja i Lotaryngia wróciły do Francji, do Polski wróciły natomiast jedną trzecią część Górnego Śląska oraz Wielkopolskę i niewielkie okręgi na Pojezierzu Mazurskim. wielka wojna • Cmentarz ten odnalazłem dzięki mapie WIGu i stronie spis poległych w pierwszej wojnie... ;) Ale do rzeczy, z cmentarza w Olszewie ruszamy w kierunku Szumek , gdy tam dojedziemy to radzę zaparkować przy ostatnich zabudowaniach w północnej części wsi. Resztę drogi pokonamy pieszo jeśli oczywiście szanujemy zawieszenie samochodu..

  czytaj więcej »


 • Tam odnajdujemy najstarsze rondo w woj. podlaskim i jedną z ulic "gwieździstego rynku" zgodnie z drogowskazem dojeżdżamy do Olszewa. Cmentarz znajduje się w północnym krańcu wsi obok drogi do Szumek. 

  czytaj więcej »


 • Co prawda w wyniku tej wzajemnej nienawiści odzyskaliśmy niepodległość, ale groby chłopców 17- letnich, ojców -26 letnich i dziadków z landwery, którzy do końca nie wiedzieli za co walczą pod obcymi sztandarami, usiały licznie ziemię Powiatu Skierniewickiego (i nie tylko) miejsca pochówków.

  czytaj więcej »


 • Niedawno miałem przyjemność stwierdzić własnoręcznie, że opinia o legendarnej trwałość wyrobów Arsenału w Budapeszcie jest jak najbardziej zasłużona i mogłem osobiście zapoznać się z budową i działaniem jednego z 34 100 szt. (lub wg innych żródeł ok. 40 000) pistoletów Roth-Steyr model 1907

  czytaj więcej »


 • Członkowie GRH „STRZELCY” im. 31 pSK uczestniczyli w wernisażu wystawy „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014”, jaką przygotowało Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Wernisaż odbył się 5 kwietnia. Od 7 kwietnia do 31 maja pierwszowojenna ekspozycja będzie dostępna dla szerokiej publiczności. 

  czytaj więcej »


I Wojna Światowa - czytaj więcej

I Wojna Światowa - galeria zdjęć

I Wojna Światowa - zobacz inne zdjęcia »


I Wojna Światowa - grupy tematyczne:

subskrybuj:

Jesli chcesz podyskutować o carskiej armii, jej umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu - to miejsce…»

68 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Grupa, w której będzie mozna znaleźć informacje na temat armii pruskiej z lat 1914-1915. Większość i…»

41 rekonstruktorów | 1 wątek

subskrybuj:

Porady i wskazówki, jak i od czego zacząć, przygodę z rekonstrukcją historyczną. Gdzie i u kogo szuk…»

69 rekonstruktorów | 1 wątek

I Wojna Światowa - zobacz inne grupy »

ReklamaI Wojna Światowa - miejsca

I Wojna Światowa - zobacz inne miejsca »

Reklama

ReklamaI Wojna Światowa - kalendarium


I Wojna Światowa - zobacz inne rekonstrukcje »polityka prywatności