» NEWS » » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Już w 1919 roku powstał jednolity wzór sztandaru wojskowego zwanego w owym czasie charągwią dla piechoty i sztandarem dla kawalerii. Jego kształt oraz treść nieznacznie zmieniała się do 1939 roku. Powodem tego były zmiany w zakresie godła państwowego związane z dekretem Prezydenta RP z 1927 r wprowadzającym nowe godło państwowe.

Pomimo wczesnego i jasnego określenia wizerunku sztandaru wojskowego nie wszystkie jednostki II RP miały sztandary zgodne z zapisami ustawowymi z 1919 r, czy ostatnim z 1938 r.

Przykładem może być tu sztandar 11 pułku ułanów legionowych z Ciechanowa który była wykonany przez mieszkańców Wilna i wręczony pierwszej jednostce WP która wkroczyła do Wilna na Wielkanoc 1919r. ( data ta stała się świętem pułku) na jego płatach nie znajdują się krzyże kawalerskie lecz, z prawej strony znajduje się wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej ,Na prawej stronie wyhaftowano napis: 'Pod Twoją obronę uciekamy się', nad nim: 'Obrońcom swoim', oraz: 'Wdzięczne Wilno'. Na lewym płacie znajduje się się herb Polski i Litwy zwieńczony koroną. Poniżej korony wyhaftowano w na srebrnej szarfie daty: '2. VIII. 1914, 1809, 19. IV. 1919', poniżej tarczy herbowej na szarfie widnieje napis: 'Wielka Sobota, Wilno, 1919'. Pod herbem znajdował się napis: '11-y pułk ułanów'.

Artykuł ten piszę gdyż, ostatnio w moje ręce trafił dziennik ustaw z 1938 roku którego, skany zamieszczam poniżej. Mam nadzieje że, przybliżę w ten sposób oryginalny tekst Dekretu Prezydenta RP z 1938 r. wraz z pięknymi barwnymi załącznikami. Znajdziecie tam Państwo wiele ciekawych informacji. Jest to też dobry materiał dla mojej grupy rekonstrukcyjnej, gdyż myślimy od pewnego czasu o odtworzeniu naszego sztandaru, którego losy okazały się być tragiczne jak i losy żołnierzy 79 pułku piechoty z białoruskich kresów II RP.


 

 

Zdjęcia do artykułu (14) - wyświetl wszystkie:

Reklama


Felietony historyczne - zobacz podobneKomentarze do artykułu (2):W tym miejscu trzeba również dodać, że nie wszystkie pułki kawalerii II RP dostały nowy przepisowy sztandar. 1. pułk ułanów Krechowieckich od wojny polsko-bolszewickiej przez cały okres istnienia posiadał jeden sztandar i nigdy nie dostał przepisowego, o którym mowa jest we wpisie.
[2011-12-13]


Jak również sztandary nieprzepisowe,obowiązujące do wybuchu wojny,posiadały również min.:-1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego-2 Pułk Ułanów Grochowskich-7 Pułk Ułanów Lubelskich-8 Pułk Ułanów im.ks. Józefa Poniatowskiego-10 Pułk Ułanów Litewskich-13 Pułk Ułanów Wileńskich-14 Pułk Ułanów Jazłowieckich-15 Pułk Ułanów Poznańskich-16 Pułk Ułanów Wielkopolskich.Pamiętając o 1P.Uł. Krechowieckich i 11P.Uł.Legionowych,to wychodzi na to,że w kawalerii co czwarty pułk wyruszający w 1939 na wojenny szlak posiadał nieprzepisowy sztandar. [2011-12-13]

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszeniepolityka prywatności