» MILITARIA » » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Nowa Ustawa o broni i amunicji ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. Nr 53, poz. 549, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007), czyli całość obecnie obowiązujących regulacji prawnych, łącznie ze wszystkimi rozporządzeniami wykonawczymi, będzie automatycznie uchylona. Wszyscy dotychczasowi posiadacze broni – tak na pozwolenie, jak i bez pozwolenia – odczują natychmiast znaczącą poprawę swojej sytuacji i będą mogli rozszerzyć zakres swego posiadania. Osoby, które dotychczas nie miały szans na legalny dostęp do broni, dostęp taki uzyskają – pod warunkiem, że nie spełniają przesłanek generalnie uniemożliwiających posiadanie broni. Bo ci, którzy weszli w poważny konflikt z prawem albo są zawodowymi przestępcami, a także ci którzy mają poważne problemy ze swym zdrowiem psychicznym dostępu do broni mieć nie powinni. I w tym projekcie takiego dostępu nie mają. Co konkretnie daje proponowana ustawa poszczególnym grupom posiadaczy broni?

Myśliwi => będą mogli kupić tyle sztuk broni, ile będą chcieli, bez konieczności każdorazowego występowania o zmianę decyzji administracyjnej; będą też mogli mieć kabekaes do trenowania, a nawet broń krótką – ale żeby mogli używać jej do polowania, będą musieli postarać się wcześniej o zmianę Regulaminu Polowań.

Strzelcy sportowi => także będą mogli kupić tyle sztuk broni i takiego rodzaju, jaki będą chcieli, bez pytania nikogo o łaskawą zgodę; nikt nie będzie ich wzywał do przedkładania wykazów jakichkolwiek startów w zawodach, ani wymagał dodatkowych zaświadczeń czy legitymacji – ale zasady dopuszczenia do startu w zawodach nie ulegną zmianie, więc jeśli ktoś będzie chciał zostać do nich dopuszczony, będzie musiał spełnić odpowiednie kryteria.

Ci, co mają broń do ochrony osobistej => będą mogli dokupić sobie np. broń długą albo kolejną krótką – ale jeśli będą chcieli nosić pistolet pod marynarką, będą musieli zdawać co pewien czas egzamin praktyczny z posługiwania się bronią; prosty, ale trzeba umieć strzelać.

Posiadacze broni gazowej => staną się pełnoprawnymi posiadaczami pozwoleń na broń, prawdziwą! A po zdaniu egzaminu kompetencyjnego będą mogli w dodatku nosić broń przy sobie, bo pozwolenia na gazówki z formalnego punktu widzenia są pozwoleniami na broń do ochrony osobistej. Zawsze napominaliśmy, że nie wolno bez wyraźnego osobistego powodu oddawać policji pozwolenia na broń, nawet gazową. Teraz takie pozwolenie się przyda...

Wiatrówkowicze => ci co mają zarejestrowaną „broń pneumatyczną” dostaną od razu pozwolenie pierwszego szczebla wtajemniczenia, czyli Obywatelską Kartę Broni, i będą mogli (jeśli zechcą) kupić sobie broń palną; ci „do-siedemnastodżulowi” będą mogli mieć to wszystko co mają do tej pory, a jeśli zechcą poddać się procedurze wydawania pozwoleń, to także wszelkie inne, „prawdziwe” rodzaje broni.

Czarnoprochowcy pre-1850 => dla nich zmiany będą prawdopodobnie najbardziej korzystne: po pierwsze będą mogli oficjalnie kupować proch (choć w ramach jednego zakupu w ilości ograniczonej do pół kilograma), po drugie data graniczna zostanie przesunięta aż o dwadzieścia lat, na rok 1870; po trzecie będą mogli skorzystać na ogólnych zmianach tak jak wszyscy inni obywatele: jeśli wystąpią o Obywatelską Kartę Broni, będą mogli mieć tyle prochu ile zechcą, a także wszelką broń czarnoprochową, bez względu na rok jej wykonania.

Rekonstruktorzy => dla nich zmiany też będą miały fundamentalny charakter: będą mogli mieć broń hukową, także taką strzelającą seriami, na naboje dowolnego rodzaju i kalibru (byle były to naboje ślepe); będą też mogli posiadać (na warunkach ogólnych) prawdziwą broń, zgodną z ich rekonstrukcyjnymi pasjami – czyli będą mogli mieć prawdziwego Mausera wz.29 i strzelać z niego na strzelnicy, a także drugiego Mausera wz.29 na ślepaki do legalnego strzelania podczas rekonstrukcji.

Posiadacze broni „zdekowanej” => ci co mają ją zarejestrowaną nie odczują żadnych zmian, a ci co mają ją nie do końca formalnie teraz będą mogli odetchnąć spokojnie – proponowana ustawa jednoznacznie określa, że to co nie jest zdolne do rażenia celów na odległość, i to z energią miotanego pocisku większą niż słynne już 17 J nie jest bronią, przez co można takie przedmioty mieć bez żadnych kwitów i żadnej obawy. Ale tu jedna ważna uwaga – nie zmieni się, wynikający z zupełnie innej ustawy, zakaz poszukiwań „skarbów” na polach bitew na własną rękę, a także gromadzenie takich wykopanych znalezisk.

Kolekcjonerzy => będą mogli zbierać nie tylko broń, ale także amunicję; a broń będzie mogła być dowolnego typu, rodzaju i roku wytworzenia – także będzie można kolekcjonować cekaemy i peemy, tyle że broń maszynową trzeba będzie przechowywać w magazynie broni.

Muzea => nie trzeba już będzie niszczyć żadnej broni, wiercąc czy spawając jej elementy, bo muzea będą podlegały takim samym warunkom posiadania broni, jak prywatni kolekcjonerzy.

Szkoły strzeleckie i właściciele strzelnic => będą mieć podobne warunki posiadania broni jak dotychczas, ale należy spodziewać się znacznie zwiększonego zainteresowania ich ofertą.

Organizacje, takie jak PZŁ i PZSS => ich pozycja w zakresie łowiectwa czy wyczynowego sportu strzeleckiego nie ulegnie zmianie, bo są one regulowane odrębnymi ustawami. Choć być może nieco stracą na atrakcyjności, bo zapisywać się do nich będą tylko osoby rzeczywiście zainteresowane daną działalnością hobbystyczną, a już nie ci, którym chodziło wyłącznie o dostęp do broni palnej – ale przecież jest to właśnie jedna z większych patologii obecnego systemu. Z drugiej strony, jeśli większa liczba obywateli będzie mogła posmakować strzelania, to także większa ich liczba się do tego zachęci i zapewne tłumnie zasili szeregi wspomnianych organizacji. Wzmocnić może się za to pozycja takich organizacji społecznych, jak LOK, Strzelec czy Sokół, gromadzących patriotycznie nastawioną młodzież.

 

 

Reklama


Broń palna - zobacz podobneKomentarze do artykułu (208):
Bardzo prosimy o wspieranie projektu poprzez dopisywanie się w komentarzach do artykułu. [2009-09-20]


Popieram ten projekt - wreszcie ktos pomyślał o róznych grupach docelowych, mam nadzieję, że posłowie zrozumieją, iż ten projekt jest pomysłem wielkiej grupy społecznej. [2009-09-20]


Popieram - wreszcie muzea nie będą musiały niszczyć broni, co było karygodnym niszczeniem zabytków!!! [2009-09-20]


Wreszcie coś ponad podziałami środowisk, może wreszcie będę mógł bez stresu kolekcjonować zdekowane karabiny. Panowie posłowie pozwólcie nam szkolić się w strzelectwie, bo skąd będziecie brali kandydatów do wojska? [2009-09-20]


Szczyt marzeń taka ustawa, żeby tak udało się to przepchnąć. Hyy ! chyba trzeba pójść i zamówić Msze w tej intencji. :) [2009-09-20]


Bardziej niebezpiecznym od broni palnej jest samochód.A więc popieram ten projekt. [2009-09-20]


Popieram [2009-09-20]


Popieram - takie zmiany pozwolą ocalić sporo ciekawych eksponatów. [2009-09-20]


DLA MNIE TO BRZMI JAK BAŚŃ O ŻELAZNYM WILKU... OCZYWIŚCIE POPIERAM [2009-09-20]


Zgodnie ze wszystkimi ustawami o ochronie zabytków każda rzecz w muzeum objęta jest ochroną konserwatorską, co za tym idzie pozbawianie jej cech bojowych powodowalo bezpowrotne niszczenie zabytku oraz pozbawienie jego użytkowych walorów jako zabytku techniki. Niestety pod naciskiem UB, MO, SB oraz specjalistów z Policji nadal długo bylo łamane prawo i broń wiercono. Największe straty poniosły muzea w czasie stanu wojennego. Wbrew prawu potraktowano ją wtedy jako bron, nie jako zabytki. Co do zaś czarnego prochu i broni na ten ładunek miotający, to w Niemczech mają na to dobry patent. Po jednodniowym szkoleniu i teście zdanym pozytywnie dostajesz Pulverpass, czyli paszport na proch. Kolega ma jasno wpisane w dwie rubryki: proch czarny strzelniczy 2kg, proch czarny artyleryjski 5kg. Takich zakupów na podstawie tego dokumentu mozna dokonać raz na miesiąc. Trzymamy kciuki za pozytywne i ludzkie zmiany oraz komentarze do ustawy, bo do tej co weszla w życie w 2005 roku do tej pory nie ma komentarzy!!! [2009-09-20]


Jestem jak najbardziej za! :) [2009-09-20]


Oczywiście popieram. Obowiązujące prawo jest niestety ułomne i wieloznaczne, a co najważniejsze - stoi często w sprzeczności z innymi państwami UE i zdrowym rozsądkiem. Co prawda nie mam zbyt wielkich nadziei z uwagi na fobie i przesądy "statystycznego wyborcy", ale idea jest zacna. "Guns don't kill people, people kill people..." [2009-09-20]


Popieram! [2009-09-20]


Popieram,
AlexG [2009-09-20]


Popieram, gorąco popieram w całej rozciągłości. [2009-09-20]


Jak większość jestem "Za":) [2009-09-20]


Oczywiście popieram !!! Jestem pasjonatem broni to by była szansa dla takich ludzi jak ja i wielu innych kolekcjonerów oraz ludzi którzy zajmują się rekonstrukcjami !!! POPIERAM !!!!!! [2009-09-20]


img101.imageshack.us/i/pulverpassniemcy.jpg/
to link do ksera niemieckiego Pulverpass'u
Posta pisalem z głowy i nieco zaniżyłem niemieckie "minima" proporcjonalnie może kupić 5kg prochu na miesiąc do karabinu/pistoletu i 20kg do działa
Poza tym nasza "Róża 2" jest chyba najpopularniejszym prochem w Niemczech.
Co do zmian w ustawie,to jestem za, za i jeszcze raz za! [2009-09-20]


Ja również popieram tą inicjatywę!!! Mam nadzieję iż ustawa zostanie przyjęta. Pozdrawiam. [2009-09-20]


Oczywiście ZA! [2009-09-20]


Jak najbardziej za ! [2009-09-20]


Oczywiście jestem za i w pełni popieram inicjatywę aby normalnych ludzi nie traktować jak przestępców.

pzdr [2009-09-20]


za Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka [2009-09-20]


Jestem jak najbardziej za [2009-09-20]


POPIERAM USTAWĘ !!! [2009-09-20]

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

123456789    następna (25)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Grupy


polityka prywatności