» NEWS » » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Krzynowłoga Wielka - cmentarz parafialny.

Korzystając z okazji, zatrzymałem się przy cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze Wielkiej. Cmentarz znajduje się na niewielkim wzniesieniu, przedzielony jest drogą na dwie części. Wchodząc schodami na część prawą ( patrząc w kierunku spadku drogi ), i idąc jakieś 20 metrów można zobaczyć kilka mogił, związanych z historią.

Pierwsza to nagrobek Marcjana Rżygałowskeigo, powstańca roku 1863. W kamienny pomnik wmurowana jest fotografia w mundurze przysługującym weteranom powstania styczniowego, niżej przymocowana jest żeliwna tablica, z następującym napisem:

Ś. P.
Marcjan Rżygałowski
weteran podpor.
żył lat 95
zmarł 18 lipca 1937
Za czyn dla kraju nagrody nie trzeba
Gdy duch powstańca w zaświaty uleci
Skreślcie nad grobem przepustkę do nieba
1863 - ci.
Cześć Jego Pamięci.


Obok położona jest zbiorowa mogiła członków Narodowych Sił Zbrojnych, rozstrzelanych przez Niemców w 1944 roku, w Pomiechówku.

Następna mogiłą to zbiorowy grób żołnierzy Brygady Syberyjskiej, poległych w czasie walk sierpnia 1920 roku, gdy polscy żołnierze usiłowali zatrzymać cofający się korpus kawalerii Gaj - Chana.

Następny to mogiła rodzinna, na pomniku której znajduje się napis dotyczący podporucznika Kazimierza Cichowskiego, odznaczonego Krzyżem Walecznych, poległego 23 maja 1920 roku nad Berezyną.

Naprzeciw tej mogiły jest bardzo ciekawy w treści i formie nagrobek z 1860 roku.

Na prośbę Pana Andrzeja Smolińskiego, zamieszczam wzmiankę: w dalszej części cmentarza jest grób, w którym spoczywa ś.p. kpr Kazimierz Smoliński, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, rannego w Bitwie o Monte Casino w dniach 11-19 maja 1944 roku'.

Dziękuję za zwrócenie uwagi, nie sprawdzałem całości cmentarza.

Krzynowłoga Wielka - cmentarz parafialny.

 

 

Lokalizacja:

Zdjęcia do artykułu (7) - wyświetl wszystkie:

Reklama


Eksploracje - zobacz podobneKomentarze do artykułu (2):Dobra robota Mariusz! Takie miejsca powinny być zamieszczane na tym portalu. [2012-11-02]


Cmentasz w Krzynowłodze mieści prawdziwych synów narodu. Wiadomo kim był ten Brunon Radzymiński? [2012-11-02]

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Grupy


polityka prywatności