» KALENDARIUM » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze 15 sierpnia 2012Jako fascynaci umocnień Przedmościa Warszawa uroczyście obchodzimy Dni Wojska Polskiego na pamiątkę obrony Przedmościa z sierpnia 1920 roku-15 sierpnia polskie wojska odzyskały Radzymin a dzień później odzyskały pierwszą linię obrony. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawy tematyczne związane z armią II Rzeczpospolitej (1918-1939) głównie militariów i oporządzenia żołnierskiego.

Nowością będzie „trzeci schron” na Dąbrowieckiej Górze – wykonane w 1915 roku z prefabrykowanych elementów blachy falistej i drewna ukrycie przeciwodłamkowe dla drużyny piechoty wykorzystywane przez polskich żołnierzy w sierpniu 1920 roku na Ufortyfikowanym Odcinku Wiązowna.
Pod wsią Dąbrówka będzie można obejrzeć czołgi 7TP oraz T34/85:

Społeczna odbudowa czołgu 7TP jest fenomenem na skalę światową gdyż przez okres PRLu jak też po 1989 roku państwowe instytucje muzealne nie podjęły skutecznych prób obudowy lub budowy repliki pojazdów wojskowych II RP. Dopiero działania pasjonatów historii pozwoliły na zebranie w jednym miejscu większości wydobytych z wrześniowych pobojowisk części rozbitych wozów i scalenie w jedną maszynę.
Oprócz tego wozu pod Dąbrówką będzie można obejrzeć dynamiczne pokazy czołgu T34/85 z Muzeum Wojska Polskiego przebywającego w ekspozycji Muzeum Ziemi Otwockiej.

 

Informacje:

  • Data: 2012-08-15
  • Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium Koło Terenowe Przedmoscie Warszawa

 

Lokalizacja:

wybieram się tam!


 

Zdjęcia do artykułu (3) - wyświetl wszystkie:

Reklama

Komentarze do artykułu (2):A w jakich godzinach będzie można to wszystko zobaczyć? [2012-08-06]


Miedzy 10 a 18 ta zaś ok 16tej będzie dynamiczny pokaz T34-85 [2012-08-07]

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Grupy


polityka prywatności