» KALENDARIUM » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zaprasza na czwartą edycję rodzinnego pikniku rekonstrukcyjnego „Dzień Munduru”, który odbędzie się w stolicy Podlasia w niedzielę 12 maja 2013 r. Projekt będzie realizowany od 10:00 do 16:00 na Rynku Kościuszki.

Jak co roku impreza będzie miała formę przeglądu grup rekonstrukcji historycznej, które zaprezentują się w dynamicznych pokazach oraz w ramach przygotowanych przez siebie stoisk i dioram. Wokół ratusza zostaną rozstawione pojazdy zabytkowe oraz sprzęt i wyposażenie poszczególnych grup i formacji.

Większy niż dotąd udział wezmą współczesne formacje mundurowe z regionu – obok pojazdów specjalnych i namiotów wystawienniczych odbędą się prezentacje i pokazy umiejętności funkcjonariuszy. Obok atrakcji plenerowych na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku odbędą się także pokazy filmów i animacji, dyskusje i prelekcje poświęcone historii regionu. Nie zabraknie białostockich muzeów, uczelni i instytucji zajmujących się dziejami Podlasia.

Późnym popołudniem, po zakończeniu części rekonstrukcyjnej i zmianie aranżacji Rynku odbędzie się widowisko symbolicznie rekonstruujące utworzenie województwa podlaskiego w 1513 r. Ta część obchodów wpisuje się w 500. rocznicę utworzenia województwa przez Zygmunta I Starego i jest jednym z wydarzeń towarzyszących białostockim Juwenaliom.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, rekonstruktorów, kolekcjonerów i hobbystów do udziału w „Dniu Munduru”. Wspólnie świętujmy 68. rocznicę zakończenia działań zbrojnych II wojny światowej w Europie oraz pięciusetlecie Województwa Podlaskiego.

Patronem honorowym „Dnia Munduru” jest Prezydent Miasta Białegostoku. Projekt odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Białystok oraz Województwa Podlaskiego.

Kontakt do organizatorów:
Damian Dworakowski – damiandworakowski@kreatywnepodlasie.pl – tel. 608-532-074
Piotr Jać – piotrjac@kreatywnepodlasie.pl – tel. 512-210-946

Organizatorem „Rekonstrukcji utworzenia województwa podlaskiego w 1513 r.” jest Fundacja Porozumienia Uczelni Białostockich: http://fpub.org.pl/

 

Informacje:

  • Data: 2013-05-12
  • Organizator: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

Lokalizacja:

Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:

wybieram się tam!


 

Reklama

Komentarze do artykułu (0):

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Grupy


polityka prywatności