Żyrardów - strajk szpularek

/ 16 komentarzy / 15 zdjęć


Strajk Szpularek”, to nazwa żyrardowskiej inscenizacji historycznej, która ma nawiązywać do tradycji robotniczych protestów, jakie odbywały się mieście na przełomie XIX i XX wieku. Żyrardowskie Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, które przygotowuje inscenizację współpracuje z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pułku piechoty. 16 czerwca członkowie obu Stowarzyszeń i GRH uczestniczyli w nagrywaniu scen do filmu reklamowego, mającego promować historyczne przedsięwzięcie. Na planie filmowym pojawiło się zaledwie dwudziestu rekonstruktorów, ale jak zapewnia prezes Fabryki Feniksa Jacek Czubak w samej inscenizacji weźmie już udział kilkaset osób. Zdaniem prezesa Czubaka Żyrardów w tym roku będzie się starał pobić rekord Guinnessa i doprowadzić do zorganizowania najliczniejszej w Polsce rekonstrukcji, odwołującej się do czasów nowożytnych. Dokładny termin historycznego widowiska nie został jeszcze wyznaczony. Prawdopodobnie ma się ono odbyć na przełomie września i października.
Swą pomoc w organizacji niezwykłego przedsięwzięciu zadeklarowali także członkowie Stowarzyszenia „Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej” , które specjalizuje się w historii zmagań pierwszowojennych. Żyrardowscy robotnicy podczas strajków zmagali się na ulicach swego miasta z kozackimi sotniami i oddziałami carskiej piechoty, więc wsparcie specjalistów z Bolimowa może okazać się bezcenne.
Tekst: Piotr Dymecki
Zdjęcia: Anna Ruszkiewicz
Gotowy jest już film reklamowy przyszłej inscenizacji:
http://vimeo.com/44483299 (wersja polska)
http://vimeo.com/44685380 (wersja angielska)

Strajk Szpularek- historia prawdziwa from szaryF19 on Vimeo.

 

3.8
Oceń (10 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Żyrardów - strajk szpularek - opinie i komentarzedarda
Fantastyczne zdjęcia i bardzo ciekawa inicjatywa. Jest tylko mały szkopuł - widoczne na zdjęciach rosyjskie mundury ABSOLUTNIE nie pasują do odtwarzanego okresu. Są to mundury pierwszowojenne, stworzone z wykorzystaniem doświadczeń wojny rosyjsko - japońskiej. „Strajk Szpularek” to jak wiadomo rok 1883! W ciągu tych 30 lat, jakie minęły od przestawianego wydarzenia do pojawienia się widocznych na zdjęciu mundurów, armia rosyjska przeżyła dwie reformy umundurowania, i te z 1883 były kompletnie inne! Nie wspomnę już, że pokazanych karabinów nikt w 1883 jeszcze nie produkował :) Szczerze mówiąc perspektywy tej planowanej "rekordowej" rekonstrukcji widzę w dość ciemnych barwach, bo odpowiednich mundurów policyjnych i wojskowych w Polsce chyba nikt jeszcze nie ma (uwaga - te z wojny rosyjsko-tureckiej też nie pasują), a i kozackich jest niewiele. Niemniej film można było zrobić nie tylko ciekawy, ale i historycznie poprawny. Zdobycie trzech właściwych mundurów rosyjskiej piechoty nie było przeszkodą nie do pokonania, o ile byłaby wola i wiedza. Niestety wspomnieni w artykule "specjaliści" niespecjalnie się jak widać popisali :-( (2012-06-28 00:00:00)
0


Krzyśku
W Żyrardowie były tez strajki robotnicze w 1905 r. Też zdaje się krwawo tłumione przez wojsko carskie. Na zdjęciach mogłoby być więcej carskiego wojska, gdyby organizatorzy pomyśleli o "specjalistach"z Żyrardowa. Byłoby nas dwa razy tyle...Widocznie nie jednak nie byliśmy potrzebni:) (2012-06-28 00:00:00)
0


radio
Wszystko co mamy Ojczyżnie oddamy (2012-06-28 00:00:00)
0


JaRost
Darda ma rację. W kwestii mundurowej sprawa leży. Moim zdaniem zamiast robić rekordową organizator powinien zrobić skromną ale zgodną z realiami epoki.

Materiałów w internecie na temat umundurowania z tego okresu trochę można znaleźć. Gorzej zapewne z krajowymi producentami... chociaż może.... (2012-06-28 00:00:00)
0


radio
Przerabiam naftówki na elektrykę. (2012-06-28 00:00:00)
0


PRUSS
Pełny komplet uniformu gorodowogo (dolny stopień miejskiej policji) końca 19 wieky http://www.antikvariat.ru/reenact/3045/49984/ Ale drogo... Lepiej zrobić mundurki kozaków. Te tradycyjne mundurki długi okres nie zmieniały się. I taniej, i historyczny poprawnie. (2012-06-28 00:00:00)
0


Piotr Radziejowice
Panowie, Panowie ...spokojnie :) Ze zrozumieniem przeczytajcie początek tego krótkiego tekstu. (((„Strajk Szpularek”, to nazwa żyrardowskiej inscenizacji historycznej, która ma nawiązywać do tradycji robotniczych protestów, jakie odbywały się mieście na przełomie XIX i XX wieku. ))) Nikt, tu nie mówi o wiernym odwzorowaniu 1883 roku. Przygotowania do inscenizacji - jak wynika z informacji od prezesa Czubaka - idą pełną parą. Krawcy już pracują nad uniformami. Myślę, że stosowniejsze od krytykowania byłoby (także od specjalistów z Żyrardowa) zaproponowanie współpracy :) Sam zamiar pobicia rekordu wynika z chęci dodatkowego rozreklamowania inscenizacji. Nie jest to cel "sam w sobie". Chodzi o to, aby w tę gigantyczną lekcję żywej historii zaangażować młodzież ze wszystkich okolicznych szkół średnich, lokalne grupy teatralne, rekonstruktorów... Strajkujących ma być naprawdę imponująca ilość. Takiej robtniczej grupy nie sposób - co zrozumiałe- pacyfikować przy pomocy trzech rekonstruktorów:) Nie chcę się tu wypowiadać za organizatora, ale wiadomym jest, że gdy przyjdzie pora zaproszenia do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zostaną rozesłane do wielu "carskich" grup rekonstrukcyjnych. (2012-06-28 00:00:00)
0


PRUSS
Organizatorowi należy będzie pamiętać że przeciw protestującym wystąpiły regularne jednostki carskiej armii. W jednakowych mundurkach i ekwipunku. (2012-06-28 00:00:00)
0


darda
Jeszcze raz przypomnę, że w Polsce nie ma , przynajmniej na razie, odpowiednich mundurów. Zaproszenie rekonstruktorów jest rzecz jasna dobrym pomysłem, bo część z nas zna dość dobrze rosyjską musztrę i komendę. Niemniej nikt poważny nie wystąpi w mundurze o trzydzieści lat i dwie reformy młodszym, niż odtwarzane wydarzenie. Organizator musi zapewnić mundury bo nie sądzę też, by ktoś inwestował w mundur, którego poza tą jedną inscenizacją nigdzie nie da rady użyć. To przecież już nie wojna z Turkami, a jeszcze nie z Japończykami. Teoretycznie można by uznać, że to okres wprowadzania czapki "obrazca" 1881 i że kepi jeszcze przechodzi... Jednak Okręg Warszawski, jako "frontowy", był jednym z najwcześniej przemundurowywanych. Niby i sukienne "bezkozyrki" oraz BIAŁE rubachy można by zaakceptować, gdyby mieć pewność, że tłumiące strajk oddziały (a warto by wiedzieć, który to konkretnie był pułk) wystąpiły w strojach roboczych... Niezbyt to przekonywujące, jednak o niebo lepsze niż to, co na powyższych zdjęciach i w filmie widzimy. A przy okazji - jeśli na pasie jedna ładownica, to zawsze po prawej stronie! Choć czy ja się tam znam? W końcu specjalistą nie jestem ;-) (2012-06-28 00:00:00)
0


radio
Łączność goniec. (2012-06-28 00:00:00)
0


radio
Początki telegrafu. (2012-06-28 00:00:00)
0


Zbyszek
Tu znalazłem trailer tego przedsięwzięcia:

http://vimeo.com/44483299

Po obejrzeniu filmiku też uważam, że trzeba to traktować jako widowisko, a nie rzemiosło rekonstruktorskie. Ale nie czepiałbym się takiego podejścia do tematu, po tym co widziałem dwa razy w Ossowie (a zdaje się, są tacy, co tego roku też się tam wybierają :) Szpularki w czystych – może trochę pogniecionych – strojach, nie są przekonywujące (tu niedoścignionym wzorem są dla mnie mławianie) ale za to jakie ładne - i to już dobrze wróży imprezie :D Fabryka Feniksa robi różne fajne rzeczy więc można się spodziewać, że i to będzie na poziomie. A że Żyrardów ma już jeden rekord Guinnessa, to przydałoby się coś na drugą nóżkę - i to kolejny powód, dla którego będę trzymał kciuki i kibicował tej inscenizacji historycznej.
(2012-06-29 00:00:00)
0


Stary Kojot
http://englishrussia.com/2012/06/20/russian-army-1880-and-1892/#more-103414

Tu jest kilka ilustracji na temat wyglądu armii carskiej w interesującym nas czasokresie... 
(2012-06-30 00:00:00)
0


Rumcajs
Pożyjom uwidim. A tymczasem Organizatorzy dostali trochę materiału do przetrawienia. Jeśli jest chęć zrobienia ciekawej imprezy, to należy przyklasnąć. Tym bardziej, jeśli będzie to impreza dość nietypowa - bo niewojenna. A jeśli będzie sensownie zorganizowana, to chętnie wezmę w niej udział. (2012-06-30 00:00:00)
0


radio
E, tam. (2012-06-30 00:00:00)
0


bykfernando
Jak co to do robotników i robotnic jeszcze nie "strzelaliśmy". Zawsze z chęcią podejmujemy nowe wyzwania. Ale zadbanie o szczegóły choć w niewielkim zakresie na pewno podwyższa jakość widowiska. Inicjatywa ciekawa, teraz wszystko zależy od organizatora i reżysera. (2012-07-01 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł