Supraśl - pogrzeb żołnierzy powstania listopadowego

/ 5 komentarzy / 36 zdjęć


Żołnierze Dywizji XW uczestniczyli w uroczystości złożenia w Kaplicy cmentarnej w Supraślu 48 żołnierzy Generała J. Zalewskiego.

Piękna zimowa sceneria, małego miasteczka na białostocczyźnie Supraśl i podniosła atmosfera podniesienia z niepamięci, towarzyszyła żołnierzom powstania listopadowego 180 lat żołnierze Generała Józefa Zalewskiego, którzy polegli pod Sokołdą 6-7 lipca 1831 roku czekali na ten dzień. Leżeli w dole obok drogi ograbieni, okaleczeni i zapomniani.

Dół znaleźli archeolodzy i jak mówił w Kościele pw. Świętej Trójcy Krzysztof Łaziuk wszyscy byli poruszeni nagłym przeniesieniem się do czasów Powstania. Pan Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl, członek Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, które było inicjatorem uroczystości przypomniał w Kościele przed mszą świętą historię z przed 180 laty.

Trumny wniesione w asyście żołnierzy 4 Pułku Piechoty XW, Strzelców Związku Strzeleckiego Strzelec z Ostrołęki, Białegostoku i Łomży, Ułanów 10 P.Uł. Litewskich i harcerzy spoczywały wzdłuż nawy głównej kościoła. Wzruszające kazanie wygłosił ksiądz Kapelan, który przypomniał z goryczą, że 29 listopada 2010 roku w 180 rocznicę Powstania Listopadowego, publiczna TVP nie zająknęła się ani słowem.

Szczątki powstańców odkryto dwa lata temu. Antropolodzy, archeolodzy i historycy nie mieli wątpliwości, byli to powstańcy listopadowi. Wyraźnie oddzielono szkielety ale niestety nazwisk żołnierzy pewnie nigdy nie poznamy. Odkrycie było możliwe dzięki pamiętnikowi, który zostawił po sobie 180 lat temu były ksiądz proboszcz z Supraśla.

Społeczność Supraśla spodziewała się jasnej deklaracji ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa co do zorganizowanie cmentarza wojennego. Jednak do tej pory brak jest na to zgody. Mieszkańcy Supraśla i nowy Burmistrz Radosław Dobrowolski, zapowiadają jednak walkę o cmentarz do końca.

Żołnierze mieliby spocząć na wojskowym cmentarzu na skarpie nad rzeką, pomiędzy starymi dębami. Każdy miałby swój oddzielny grób, oznaczony symbolicznym głazem i krzyżykiem. Rada sprzeciwiła się tej wizji. Nie zaakceptowała projektu powstańczego cmentarza, nie zgadza się bowiem na pojedyncze pochówki. Zaleca urządzenie zbiorowej mogiły z pojedynczym obeliskiem. Wczorajsza uroczystość miała też na celu pokazanie Radzie, że udało się jednak oddzielić poszczególnych poległych żołnierzy.

Mieszkańcy Supraśla i goście, którzy przyjechali z całej Polski zamanifestowali wolę powstania cmentarza wojennego.

Po uroczystej mszy świętej kondukt przemaszerował w takt marsza żałobnego do pięknej gotyckiej kaplicy cmentarnej, która jest od teraz miejscem tymczasowego spoczynku powstańców. Była modlitwa, apel poległych i potrójna salwa honorowa czwartaków z Ostrołęki.

Cała uroczystość została sfilmowana przez ekipę programu „ Było nie minęło” Pana redaktora Adama Sikorskiego z TVP 3, który patronuje sprawie cmentarza wojennego dla żołnierzy z bitwy pod Sokołdą od samego początku.

Foto: Joanna Kamińska

 

4.7
Oceń (14 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Supraśl - pogrzeb żołnierzy powstania listopadowego - opinie i komentarzeolo
Tak przy okazji możemy się pochwalić żandarmami Xięstwa Warszawskiego w pełnej krasie.
Koledzy Robert i Grześ z zawodu są strażnikami miejskimi. (2010-12-13 00:00:00)
0


Grenadier
Będą mieli masę roboty ;) (2010-12-13 00:00:00)
0


Marek Drabik
Brawo dla inicjatywy i determinacji, w powiecie kutnowskim przymierzamy się do poszukiwań, a potem inwetaryzacji grobów Powstańców Powstania Styczniowego 1863 r. (2010-12-13 00:00:00)
0


zsira
Piękna sprawa  jestem pod  wrażeniem. (2010-12-15 00:00:00)
0


użytkownik9025
Nie mam słów uznania Panowie !
Należy się Wam, na Waszą cześć salwa armatnia.
Może poruszyliście bolesny problem  wielu Polskich Żołnierzy, którzy leżą w zapomnieniu i rozproszeniu.
A co do cmentarza to zróbcie listę i taką listą przygniećcie Instytut. Sam bym się wpisał.
Czołem ! (2011-01-10 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł