Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (POA)

/ 14 komentarzy / 24 zdjęć


Okres drugiej wojny światowej był dla naszego narodu walką o niepodległość i utrzymaniem polskich wartośći.
W 1939 roku zaatakowały nas wojska Niemiec, ZSRR i Słowacji.
W 1941 roku gdy Niemcy zaatakowały ZSRR parę miesięcy pożniej została sformowana Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (POA ) - dowódca gen. A.A. Własow oraz Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (POHA) - dowódca Brigadeührer B.W. Kamiński
Piszę o tym bo te oddziały bardzo niechlubnie zapisały się w naszą historię, pacyfikowały ludność cywilną , walczyły z partyzantami, tłumiły Powstanie Warszawskie Oddziały te cechowała brutalność ,bezwzględność i okrucieństwo. Najlepszym dowodem na to było to, że polskie oddziały gdy wzieły jeńca od razu załatwiały sprawę kulą w łeb, bez wyjątku. Brigaderührer`a Kamińskiego wykończyli sami Niemcy, bo to co wyprawiały jego oddziały przy tłumieniu Powstania Warszawskiego nie miesiło się nawet w głowie dowódcy SS-Obergruppenführerowi Erich Julius Eberhard von Zelewskiemu (red. jak twierdził po wojnie von dem Bach-Zalewski)

 

3.5
Oceń (6 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (POA) - opinie i komentarzehistoryk
Utworzenie Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej wiąże się nierozerwalnie z osobą generała lejtnanta Armii Czerwonej Andrieja A. Własowa. Podczas wojny z Niemcami był dowódcą kolejno IV Korpusu Zmechanizowanego, 37 Armii, 20 Armii, a ostatecznie 2 Armii Uderzeniowej i jednocześnie zastępcą dowódcy Frontu Wołchowskiego. Po rozbiciu jego armii 11 lub 12 lipca 1942 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Podjął kolaborację z Niemcami, wydając 27 grudnia tego roku tzw. Deklarację Smoleńską. Głosiła ona konieczność zbudowania nowej Rosji poprzez obalenie reżimu stalinowskiego. W tym celu miała powstać Rosyjska Armia Wyzwoleńcza podporządkowana komitetowi rosyjskiemu z gen. A. A. Własowem na czele. Początkowo niemieccy wojskowi popierali jego działania. Pozwolili mu na odbycie dwóch podróży na okupowane obszary ZSRR, gdzie wygłaszał przemówienia propagandowo-agitacyjne, cieszące się dużą popularnością miejscowej ludności.

W kwietniu i maju 1943 r. niemieckie Oberkommando des Heeres (OKH) wydało rozkazy wprowadzające odznaki ROA na mundurach żołnierzy wszystkich rosyjskich formacji wojskowych walczących po stronie wojsk niemieckich. Mieli je nosić także Hiwi. Odznaka mogła być noszona na lewym lub prawym rękawie munduru powyżej łokcia. Miało to służyć wywołaniu wrażenia masowości ROA, gdyż na stronę Niemców przeszło kilkaset tysięcy obywateli ZSRR. Ocenia się, że naszywki ROA mogło nosić nawet 800 tys. Rosjan i przedstawicieli innych narodowości (głównie Kozaków, ale też Ukraińców, czy przedstawicieli narodów Azji Środkowej) w służbie armii niemieckiej. OKH wprowadziło również stopnie wojskowe ROA. W rzeczywistości jednostki wojskowe ROA nigdy nie powstały, zaś sama formacja miała charakter głównie propagandowy. Wynikało to ze zdecydowanego sprzeciwu Adolfa Hitlera, który nie wierzył w lojalność rosyjskich żołnierzy i samego gen. A. A. Własowa, zamkniętego na rozkaz führera w lipcu 1943 r. w areszcie domowym. Jedynym wyjątkiem był gwardyjski batalion ROA, sformowany od maja 1943 r. we Wrocławiu, a następnie przeniesiony pod Psków.

W ramach ROA funkcjonowała ponadto szkoła propagandystów ROA w Dabendorfie pod Berlinem. Szkoliła ona oficerów propagandowych, przydzielanych następnie do sztabów niemieckich jednostek wojskowych. Wiosną 1944 r. powstała filia szkoły w Rydze. W ramach ośrodka w Dabendorfie istniały też redakcje pism ROA Заря i Доброволец, przeznaczonych dla jeńców wojennych z Armii Czerwonej, robotników i osób cywilnych pochodzących z ZSRR.

Od połowy 1943 r. w Berlinie istniała kancelaria gen. A. A. Własowa, pełniąca jednocześnie funkcję Kwatery Głównej, której komendantem został mjr M. A. Kaługin, zaś od września tego roku – płk Konstantin G. Kromiadi. Wszystkie wschodnie formacje zbrojne, których żołnierze nosili naszywki ROA, faktycznie podlegały Generałowi Formacji Wschodnich gen. Ernstowi Köstringowi, zaś wpływ gen. A. A. Własowa był zerowy. Generałowi A. A. Własowowi udało się w końcu doprowadzić do utworzenia własnych sił zbrojnych dopiero pod koniec 1944 r. w formie Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji. Pomimo tego nazwa Rosyjska Armia Wyzwoleńcza nadal funkcjonowała. Przykładowo w ramach Sił Zbrojnych KONR działała szkoła oficerska ROA, zaś żołnierze nosili stopnie wojskowe ROA (np. generał ROA). Do wysokich oficerów ROA, a następnie Sił Zbrojnych KONR należeli m.in. gen. Fiodor I. Truchin, gen. Iwan A. Błagowieszczeński, płk Grigorij A. Zwieriew, płk Siergiej K. Buniaczenko, płk Michaił A. Meandrow. (2010-05-13 00:00:00)
0


pedro
http://www.ioh.pl/pelne.php?Art=1032


http://www.dzienniklodzki.pl/panorama/50826,zagadka-esesmana-kaminskiego,id,t.html (2010-05-13 00:00:00)
0


wolfik1

W 1992 roku m.in w Polsce był kręcony film pt "Wiatr od Wschodu("Vent d'est")  , w roli gen.Smyslovskiego wystąpił Malcolm McDowell, w rolę sowieckiego pułkownika wcielił się Wojciech Pszoniak i zagrało wielu polskich mniej wtedy znanych aktorów.


Zdjęcia były kręcone bodajże w okolicach Zakopanego i w Pieninach które to miejsca "odegrały" plenery Lichtensteinu.


Na marginesie dodam że wystąpił tam pojazd, ten którym jeździł premier Lichtensteinu czyli biało-czarny Wanderer mojego ojca, "pilotowany" przez mojego młodszego brata.


Niestety ten pojazd już nie jest w posiadaniu mojej rodziny a szkoda bo to było fajne auto :-(


 


Film opowiada historię żołnierzy ROA którzy pod koniec drugiej wojny światowej znaleźli się nieopodal Lichtensteinu i woleli nie wpaść w ręce NKWD a  respektujące postanowienia układu jałtańskiego, państwa sojusznicze wydały Stalinowi 2 miliony obywateli radzieckich. Większość z nich została rozstrzelana lub zginęła na polu walki.


W nocy 2 maja 1945 rosyjsko-niemiecki generał Borys Smyslowski-Holmston, twórca 1 Rosyjskiej Armii Narodowej i oficer Abwehry, i jego ludzie, wrogowie bolszewizmu, w mundurach Wermahtu próbują przedostać sie do Szwajcarii.


Jako jedyni żołnierze rosyjscy nie są wydani w ręce komunistów. Zatrzymani na granicy szwajcarskiej przekraczają granicę z Lichtensteinem aby szukać tam schronienia...


Polecam bo to mało znany w Polsce film.


 


 

(2010-05-13 00:00:00)
0


wolfik1
"Vent d'est"- tytuł oryginalny (2010-05-13 00:00:00)
0


wolfik1
0


Ihar
U wielu z tych ludzi po prostu nie bylo wyboru. Radze obejrzec rosyjski film Ostatnia alka majora Pugaczewa (Последний бой майора Пугачева). Tam o tym sporo. (2010-05-13 00:00:00)
0


pedro
Uważasz że nie mieli wyboru ???słyzyć niemcom to jedno a to co wyczynilali na ludności polskiej i serbskiej to woła o pomstę do nieba .W filmie łandnie ich przedstawili jako antykomuniostów .Ale moim zdaniem Rosjanie dobrze zrobili że ich rozwalili załużyli na to poczytaj sobię np. o rzezi Ochoty http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_Ochoty 

albo o o wspomnieniach żołnierzy ZWZ–AK Augustów o walce z Własowcami. (2010-05-13 00:00:00)
0


pedro
albo o pacyfikacji Borowa (2010-05-13 00:00:00)
0


Ihar

Pedro podzielam twoj punkt widzenia tego problematu.


 


To samo sie dotyczy i Bialoruskiej Krajowej Oobrony i Ukrainskich formacii proniemeckich.


 


Wiekszosc z nich nie walczyla przeciwko komunistam, lecz zabiwala zwyklych ludzi (chodzi mnie o akcjach karnych np. na terenie Bialorusi).

(2010-05-13 00:00:00)
0


mauser98k
Wersja jakoby  dowódca RONA ,Kamiński został rozstrzelany za to,że nawet dla Niemców jego oddziały były zbyt okrutne dla Polaków to wersja samego Bacha-Zelewskiego który w ten sposób chciał poprawić po wojnie swój wizerunek. W rzeczywistości Kamiński został zlikwidowany za to ,że na własną rękę prowadził rabunek Warszawy nie chcąc dzielić się łupami z Niemcami.Prosze , nie powtarzajmy bzdur ,ze jacyś dowódcy Niemieccy likwidujący Powstanie Warszawskie mieli jakieś ludzkie uczucia w stosunku do Polaków. Po wybuchu Powstania Hitler wydał rozkaz ,że każdy mieszkaniec stolicy ma być zabity a miasto zrównane z ziemią .W trakcie walk z powstańcami wszystkie oddziały po stronie niemieckiej dopuszczały się nieprawdopodobnych zbrodni, również Werhmacht.Najgorszą sławę zyskały oddziały  Dirlewangera złożone z kryminalistów niemieckich. Wartość bojowa RONA była mała , ochoczo zajmowali się mordowaniem cywilów, rabunkiem i gwałtami natomiast do walki z uzbrojonymi powstańcami trzeba ich było gonić pod przymusem. We wrześniu 44 caly batalion RONA wycofany z Warszawy za mierne wyniki bojowe, został wybity przez zgrupowanie mjr Doliny w Puszczy Kampinowskiej. (2010-05-13 00:00:00)
0


pedro
Ze śmiercią Kamińskiego to nie do końca wiadomo , jeż też teza że chciał przejąć dówódctwo nad oddziałami POA wygryść Własowa przez co dla Niemców był niewygodny.W artykule prztoczyłem wypowiedz /Zelewskiego :) ale mozemy gdybać :) (2010-05-13 00:00:00)
0


outlast
Tak to juz jest, gdy sie bezkrytycznie powtarza za jakims jednym źródłem nie doczytawszy innych. To ze Zelewski opowiadał takie bajki PO wojnie jest powszechnie wiadoma sprawą. (2010-11-03 00:00:00)
0


Jaburek

Fakt, że po wojnie każdy chciał się wybielić nie jest niczym nowym ani nietypowym - vide pamiętniki Schellenberga, Guderiana i innych.


Dla mnie to byli po prostu zbrodniarze wojenni... Można gdybać, ale w zasadzie wszystkie cudzoziemskie jednostki Waffen SS składały się z wyrzutków, kolaborantów lub pospolitych przestępców, werbowanych w więzieniach i obozach. Jaki taki poziom intelektualny reprezentowali tylko dowódcy. Znacząca większość ich podkomendnych to było po prostu bydło, które sprawdzało się w pacyfikacjach, akcjach represyjnych a nie w walce.

(2010-12-08 00:00:00)
0


M88
Ja się tylko odniosę to tekstu autora tej publikacji na db.pl
ROA nie było w Powstaniu Warszawskim!!! Jak chcesz tu od razu powiedzieć, "co ze mnie za spec w tym temacie" to powiem, że na swoim uniwersytecie zapytałem dwóch wykładowców o to i obaj mówili, że by RONY nie mylić z Własowcami, bo tych pod Warszawą w 1944 nie było!

Co do motywów wstępowania radzieckich żołnierzy do ROA, przypomnę tylko jeden cytat ze słynnego serialu "Karny Batalion": "Wg towarzysza Stalina, każdy który przeżyje, bądź ucieknie z niemieckiej niewoli, ma być traktowany jak wróg ludu."- czy jakoś tak. (2011-03-18 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł