Patriotyzm czy obywatelstwo - Refleksja

/ 2 komentarzy

Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste.
Taka jest definicja.

Czy w czasach nam współczesnych te słowa mają znaczenie?

Patriotyzm został zmieniony na obywatelstwo. Różnica między tymi słowami jest zasadnicza ; obywatelstwo możemy zmienić. Każdy jest obywatelem kraju w którym mieszka. Patriotyzmu trzeba się nauczyć. Czytając wiele tekstów, również i w tym portalu, wnioskuje że stawiany jest znak równości pomiędzy słowem patriotyzm i obywatelstwo.

Często patriotyzm wymieniany jest jako synonim tolerancji lub nietolerancji, w tym przypadku, nie da sie tego jednak zrównoważyć, brakuje trzeciego elementu tj. współpracy.

Dziś każde wydarzenie, każde wypowiedziane słowo możemy interpretować na wiele sposobów w zależności co chcemy osiągnąć, co przekazać innym.

Czy książka ' Złote Żniwa' Jana Grossa jest prawdziwa? zapewne tak, opisywane fakty pewnie się zdarzały. To książka o trudnych relacjach polsko-żydowskich podczas II Wojny Światowej
Pytanie które nikt nie zadał brzmi:
Czy to zdarzyłoby się gdyby nie było wojny?

Zdarzenie które Gross pomija

Podczas okupacji rodzina Ulmów przechowywali w swoim domu ośmioro Żydów z rodzin Szalów i Goldmanów.

Cała rodzina rozstała za to rozstrzelana. Józef i Wiktoria. Zmarłe dzieci to: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria i nienarodzone.

Przed chałupę wyprowadzono też Józefa i Wiktorię i tam zastrzelono. Wśród krzyków i płaczu żandarmi zastanawiali się, co zrobić z szóstką dzieci. Po krótkiej naradzie Dieken zdecydował, że je także należy rozstrzelać. Trójkę lub czwórkę dzieci własnoręcznie zamordował Kokott. Krzyczał przy tym: patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów. Od kul zginęły wszystkie dzieci Ulmów: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia i siódme w łonie matki, która właśnie zaczęła je rodzić.” (fragment książki)

Trwa proces beatyfikacyjny. Po raz pierwszy w historii Kościoła cała rodzina wzniesiona będzie do rangi błogosławionych jako polscy męczennicy za heroizm w czasie II wojny światowej. Rodzina, która oddała życie za ratowanie Żydów.


Wydarzenia wolniej zacierają się w pamięci. Nazwiska szybciej zapominamy

Lista zabitych, zamordowanych, rozstrzelanych, powieszonych, bohaterów winna być zawsze obecna i przypominana.

Jak rozumieć dziś patriotyzm?

Na pewno należy wspólpracować i dążyć do prawdy.

 

4.8
Oceń (5 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Patriotyzm czy obywatelstwo - Refleksja - opinie i komentarzedaga
Ksiądz Tiszner podzielił prawdy na: świętą prawdę, tysz prawdę i g...o prawdę. W rozmyślaniach ks. Tisznera zabrakło prawdy prawdziwej, czystej. Dlaczego? Dlatego że sami musimy zadecydować które prawdy odrzucić, pominąć, a które zaakceptować.
Sami musimy selekcjonować to co usłyszymy, zobaczymy i przeczytamy. Nie zawsze też chce nam się dowiadywać, żeby być poinformowanym wszechstronnie. A nawet i wtedy nie zawsze każdy wybierze owe prawdy właściwie, jeden prawdę świętą zbagatelizuje, drugi odrzuci, trzeci g...o prawdę przyjmie za świętą prawdę. To co usłyszymy, jeśli nie będzie w nas woli oddzielenia ziarna od plew, przerobimy tak jak jest nam wygodnie, przez pryzmat  swojego lenistwa, kompleksów, przyzwyczajeń, „chciejstwa” i z pomocą najbliższego „autorytetu”. Używanie swojego sumienia, rozumu, doświadczenia i rozsądku jest dla wielu ludzi trudniejsze, bo za swoje zdanie i przekonania trzeba wziąć odpowiedzialność. Współpracować i dążyć do prawdy jest trudno bo każdy ma swoją. Dlatego ważne jest, żeby bez emocji spotkać się wpół drogi i poznać swoje racje.

Patriotyzm to żywe poczucie zbiorowej odpowiedzialności.
( Richard Aldington )
I indywidualnej. Dzisiaj polega nie tylko na tym, co brzmi w definicji, na szacunku do symboli narodowych, tradycji, czczeniu rocznic i pamiętaniu o bohaterach.
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.”
To co Bolesław Prus nazwał patriotyzmem, ja nazwałabym też obywatelstwem.
Również wypełnianie podstawowych konstytucyjnych obowiązków, obronę ojczyzny, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym też płacenia podatków, troskę o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego.
Jaki jest patriotyzm nas, Polaków, widzimy na co dzień...
Nie można być tak oślepionym przez patriotyzm, by nie widzieć rzeczywistości. Zło jest złem, obojętnie kto je wyrządza czy wypowiada.
( Malcolm X ) (2011-03-21 00:00:00)
0


daga
Nie czytałam „Złotych żniw”, ale w książce Grossa nie ma też pewnie o rodzinie Kowalskich z Ciepielowa, którzy ukryli swych sąsiadów m.in. Elkę Cukier i Bereka Pinechesa.
„6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom – Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.”
Cześć ich pamięci!
http://www.tvp.pl/filmoteka/film-dokumentalny/historia/historia-kowalskich/wideo/historia-kowalskich/1018405
To film, który pokazuje różnicę między sytuacją Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a przedstawicielami innych narodowości. Bardzo wielu Polaków zginęło za niesioną pomoc, podczas gdy w Europie zachodniej groziły za to o wiele mniejsze sankcje. (2011-03-21 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł