Operacja Zachod 2014


VI MAJÓWKA MILITARNA „OPERACJA ZACHÓD 2014”
10-11 MAJA 2014

Kontynuujemy zainicjowaną w 2009 imprezę promującą wojsko pod nazwą „ Operacja Zachód”. Jest to zlotowa impreza plenerowo-rekreacyjna o charakterze historycznym, skupiająca miłośników i kolekcjonerów pojazdów militarnych i starej techniki wojskowej, połączonej z konfrontacja najnowocześniejszego sprzętu z Jednostek Wojskowych. Gościć będziemy wydzielone Jednostki Wojskowe oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

OPERACJA ZACHOD jest żywym miejscem pokazu eksponatów, do których można wejść, wziąć broń do ręki, poczuć klimat tamtych czasów. Można będzie posłuchać ryków silników, popatrzeć na manewry bojowe. przejechać się po poligonie. Przejażdżkom towarzyszy euforia i entuzjazm ludzi oraz prawdziwie wojskowy nastrój, który tworzą takie akcenty jak autentyczność sprzętu, prawdziwy poligon, hełmofony na głowach, muzyka wojskowa, kuchnia polowa itp. Impreza przeznaczona jest dla miłośników militariów, którzy odwiedzają piknik z całymi rodzinami, często wielopokoleniowymi. OPERACJA ZACHÓD cieszy się dużym uznaniem publiczności, bowiem już Armia nie kojarzy nam się pejoratywnie, szukamy w niej - teraz - tylko dobrych cech.

1. W ramach OPERACJI ZACHÓD 2014 kontynuować będziemy Festiwal Światowej Piosenki Wojskowej przygotowany tak, aby młodym odbiorcom zaprezentować nieznany im rodzaj muzyki, a rodzicom i dziadkom przypomnieć znane i ulubione piosenki. Ten Festiwal kierowany jest szerokiego spektrum dla publiczności, nie tylko zainteresowanej historią wojskowości, ale również dla zaproszonej młodzieży szkolnej i dla wszystkich tych, których interesuje dobra piosenka i rozrywka. Wykonywać je będą na poligonowej plenerowej estradzie, wyłonieni w eliminacjach szkolnych uczniowie wrocławskich i dolnośląskich szkół ,które wzięły udział w eliminacjach w ramach XV lecia wstąpienia Polski do NATO.

2. Tradycyjnie zaprezentujemy w akacji bojowej współczesny sprzęt pancerny w ramach inscenizacji „Kryptonim DESANT” przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii „Twierdza Wrocław” przy współpracy 1 Brzeskiego Pułku Saperów, 10 Brygady Kawalerii, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Aeroklubu Wrocławskiego. Na poligonie w ciągu dwóch dni trwać będzie wystawa historycznego i współczesnego sprzętu militarnego , a także pokaz historycznej broni w obozach polowych Grup Rekonstrukcji Historycznej. Co dwie godziny podziwiać będziemy batalistyczne i dynamiczne pokazy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

3. TO HISTORIA PRAWDZIWA, A NIE ŻADNE CUD`Y, ŻE DRUGĄ WOJNĘ WYGRAŁO CZTERECH PANCERNYCH, PIES I ...CZOŁG „RUDY .
Atrakcja będą działania związane z 50 -leciem rozpoczęcia produkcji we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych tego kultowego serialu - w tym( wystawa fotogramów, zjazd twórców serialu, bal na „Rudy 102”, całonocne oglądanie 21 odcinków serialu i jazda „Rudym” po poligonie). Początkowo planowano tylko produkcję 8 odcinków, ale po pierwszej emisji pod presją oczekiwań i błagań - za pośrednictwem Klubu Pancernych - autor scenariusza płk Janusz Przymanowski wspólnie z żoną Marią napisał scenariusze kolejnych trzynastu odcinków, które zrealizowano w dwóch etapach od 1968 -1969 roku. Historia załogi czołgu 'Rudy' i psa Szarika biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na dużych i małych ekranach. Na sukces filmu złożył się też fakt, iż po raz pierwszy tematyka wojenna została potraktowana lżej niż do tej pory, a serial, obok scen poważnych, obfitował także w zabawne sceny. Nie sposób zliczyć, ile osób obejrzało serial w telewizji i na kasetach wideo, ale tylko kinową widownię szacowano na 7 mln. Film niezmiennie plasuje się wysoko we wszystkich plebiscytach na NAJLEPSZY POLSKI SERIAL WSZECHCZASÓW. Do dziś motyw muzyczny z czołówki filmu „Deszcze niespokojne” , autorstwa Wojciecha Kilara, jest rozpoznawalny przez każdego Polaka, bez względu na wiek.


Plan Operacji Zachód 2014

9 maja (piątek):
a) Pl. Solny Wrocław godz.12:00 - otwarcie wystawy zdjęć archiwalnych serialu - autor Stefan Kurzyp (asystent operatora kamery serialu)

b) od godz.15:00 do 23:00 - całodzienne oglądanie 8 (I seria serialu) odcinków filmu - mała hala zdjęciowa w Centrum Technologii Audiowizualnych ( obecna nazwa wrocławskiej Wytworni Filmów Fabularnych ).W hallu wyświetlane filmy archiwalne o serialu, relacje dźwiękowe i piosenki z serialu, wystawa rekwizytów i kostiumów i archiwalnego sprzętu filmowego.

c) Poligon - montaż obozów polowych, przybycie Jednostek Wojskowych spoza Wrocławia.

10 maja (sobota)
a) Poligon godz.10:00 - 18:00 Pierwszy dzień majówki militarnej ”Operacja Zachód” wg programu

b) 12:00 Pl. Solny Wrocław - publiczne spotkanie z twórcami serialu w zainscenizowanym wojskowym „obozie polowym”

c) 13:00 - 20:00 maraton” czyli całodzienne oglądanie 7 odcinków drugiej serii filmu w dużym namiocie wojskowym. W drugim namiocie kuchnia polowa i wyświetlane filmy archiwalne o serialu, relacje dźwiękowe i piosenki z serialu.

d) 13:00 spotkanie okolicznościowe w Ratuszu wszystkich twórców filmu oraz członków byłego telewizyjnego „Klubu Pancernych”, zrzeszającego w latach 1966 -1970 sympatyków tego serialu, połączone z wręczeniem medali, odznaczeń i dyplomów. W hallu Ratusza filmy o historii produkcji serialu z archiwum TVP i filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzej Słodkowski pt: „My czterej pancerni”.

11 maja (niedziela )
a) Poligon godz.10:00 - 18:00 Drugi dzień majówki militarnej ”Operacja Zachód” wg programu

b) Poligon godz.12:00 wizyta twórców „Czterej Pancerni i pies” na poligonie połączona ze spotkaniem z członkami „Klubu Pancernych”, finał gazetowego konkursu na wybór sobowtórów głównych aktorów i wybór najlepszego „Szarika”. W namiocie wyświetlana trzecia seria serialu w godz.13:00 - 19:00 ( 6 odcinków)


1. Koordynatorem wojskowym projektu jest generał dywizji Roman Polko – żołnierz sił specjalnych i były dowódca GROM;
2. Zbigniew Łukaszczuk -Prezes Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii „Twierdza Wrocław”, zajmie się częścią rekonstrukcyjną - tj. doboru sprzętu, broni, materiałów pirotechnicznych i inscenizacji pola walki, doborem statystów i wolontariuszy;
3. Koordynatorem pobytu twórców serialu oraz uroczystego spotkania w Ratuszu jest Zbigniew Stanek- wieloletni pracownik Zespołu Filmowego SYRENA, producent w latach 1964 do 2012 ponad 100 filmów fabularnych m.in.: Anatomia miłości, Czterej pancerni i pies, Dancing w kwaterze Hitlera , Jowita, , Kung - fu, Ostatnie okrążenie, Personel, Prom, Trąd , Zaraza.U Pana Boga za piecem”;
4. Głównym kronikarzem przedsięwzięcia jest Marek Łazarz - absolutny znawca serialu - autor jedynej książki o filmie „Czterej pancerni i pies - Przewodnik po serialu i okolicach” , w której każdy miłośnik 'Czterech pancernych' odnajdzie odpowiedzi na wszelkie pytania zaczynające się od słów 'Gdzie..., Kiedy..., Kto..'. itp. Podczas imprezy będzie „żywą” encyklopedia serialu.

Pragnę organizować objazdowe seanse filmowe serialu wraz z postawieniem wojskowego obozu polowego( w tym czołg „Rudy” i inny historyczny sprzęt wojskowy, wybory sobowtórów i najładniejszego psa „Szarika”, spotkania z dawnymi członkami „Klubu Pancernych” itd.). Zwracam się z propozycją zorganizowania „Tour de Rudy” po Polsce. Proszę także o kontakt osoby, które pracowały przy realizacji filmu , również krewnych - niestety nie żyjących już - twórców filmu.

Proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Prezes Fundacji JEDYNKA
Marek Łaciak
biuro@jedynka.art.pl tel.603/ 634 446


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-05-09
  • Organizator: 
    FUNDACJA Inicjatyw Społecznych I Kulturalnych JEDYNKA Wrocław, Tel.71/718 90 25 WWW:jedynka.art.pl

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!


Dobroni.pl poleca

 

Operacja Zachod 2014 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł