Obrona Płocka 1920 r. zapisana w kamieniu

/ 2 komentarzy / 6 zdjęć


Gdy 18 sierpnia o godz. 15,00 od strony rogatek dobrzyńskich i bielskich pojawili się bolszewicy ludność stanęła na barykadach. Bolszewicy wkroczyli do Plocka oddając się grabieży i rabunkowi. Bolszewicy natrafili jednak na opór w Płocku i nie mogli przedostać się przez Wisłę, aby przez Sochaczew podążać w stronę Warszawy.

Konnica Gaja-Chana zaatakowała od północy i zachodu oraz wkroczyła do miasta. I w tym momencie swoją wielką miłość do Polski, do Płocka okazali jego mieszkańcy, którzy stanęli na barykadach broniąc miasta przed bolszewikami. Niejeden z nich złożył na ołtarzu ojczyzny swoje życie.

U zbiegu Placu Floriańskiego i ulicy Kościuszki, gdzie również stała barykada, a żołnierzom pomagali cywile, poległa w czwartek 19 Maria Siwanowiczówna, która udzielała pomocy rannym i roznosiła amunicję i posiłki. Obok niej chłopiec Władysław Konwicki i Władysław Jędrzejowski.


W rejonie ul. Kościuszki, Mostowej również została zorganizowana obrona. Odznaczył się tu Stanisław Dydecki. Ważnym punktem obrony były ulice Sienkiewicza, Tumska oraz Sienkiewicza, Dominikańska (dziś l Maja) przed pocztą. Tu walczył oddział 9-tej kompanii telegraficznej jazdy z Łodzi. Oddział ten liczący 42 żołnierzy z ppor. J. Brodzińskim dzielnie bronił pozycji. Odznaczyli się żołnierze: Srebrzyński, Chetkowski, Witold Kowalski, Wacław Wysibowski, Stefan Chyczewski, Józef Tośka, Jan Sawicki, Marian Nowak, Włodzimierz Thun, Marian Sas i inni. Przeprowadziła ich przez ogrody nad Wisłą komendantka Marcelina Rościszewska

W okolicach szpitala św. Trójcy walczył oddział żandarmerii wojskowej dowodzony przez E. Czuruka.Barykady na ulicy Kolegialnej bronili żandarmi! z oddziału por. Cz. Smoczyńskiego, obok w Gimnazjum Żeńskim znajdował się szpital i punkt aprowizacyjny zorganizowany przez Narodową Służbę Kobiet Polskich.

Skrzyżowania ulic Warszawskiej i Kilińskięgo bronił oddział tatarski pułku ułanów pod dowództwem por. I Achnatowicza. Tu poległ 14 letni harcerz Antolek Gradowski, zarąbany szablami. Inny harcerz Stefan Zawadzki zginął od kuli w okolicy Starego Rynku. W okopach pod 'Stanisławówką' (dziś Al. Kobylińskiego) niezwykłą ofiarnością i walecznością odznaczył się Władysław Nowicki, który ranny w rękę zębami wyrywał zawleczki granatów, rzucając je na wroga, dopóki nie utracił przytomności.
Najważniejszym punktem był jednak przyczółek mostowy. Obroniony przez mjr. Janusza Mościckiego i jego adiutanta por. Feliksa Waluszewskiego. Na Wiśle walki toczyła flotylla pod dowództwem kapitana marynarki Jarocińskiego. Wojska ostrzeliwano ogniem ze statków: 'Minister', 'Wawel' i 'Stefan Batory'. Od strony Radziwia miasto ostrzeliwała artyleria.

Major Janusz Mościcki od razu po zwycięstwie podziękował obrońcom w słowach: 'Wszystkim, którzy biorąc udział w obronie Płocka, często w linii bojowej, w okopach czy wewnątrz miasta, przyczynili się niekiedy śmiercią bohaterską, krwią i ranami do utrzymania przyczółka mostowego w naszych rękach, wszystkim tym cichym i bezimiennym obrońcom z różnych warstw społecznych i różnego wieku składam jako dowódca przyczółka mostowego w niniejszym rozkazie podziękowanie i uznanie, ponieważ działali w imię tych ideałów, które stanowią treść duszy polskiej i zadatek świetnej przyszłości Narodu. Wspomnienie chwil przeżytych w Płocku pozostanie mi jako cenny dar na resztę życia'.

Ważne wydarzenia historii lokalnej wykute są na pomnikach cmentarzach i na murach kościołów. Czytając epitafia możemy poznać część lokalnej historii. Czy potrafimy patrzeć w czas miniony przechodząc codziennie ulicami naszych miast i wsi?

„Bratnia Ziemia” filmował Z. Dylewski

zobacz to ...

 

5
Oceń (2 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Obrona Płocka 1920 r. zapisana w kamieniu - opinie i komentarzeKajtek
Film przedstawiony wyżej; filmowanie, montaż wykonał Zenon Dylewski . Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

Zdjęcia pokazane wyżej są również autorstwa Zenona Dylewskiego , oprócz zdjęcia z Trzepowa.
Film i zdjęcia, objęte są prawami autorskimi, rozpowszechnianie za moją zgodą. (2009-07-30 00:00:00)
0


Kajtek
Przedstawiam autorski film - dokument edukacyjny z 1995r.

Jest to fragment uroczystości z 18 sierpnia 1995r. W 75 rocznicę Obrony Miasta w 1920r. przed bolszewikami.

Byłem wtedy przewodniczącym MKOPWiM w Płocku.

http://www.youtube.com/watch?v=PIXKjsxvBUA (2009-08-01 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł