Obiekty militarne Półwyspu Helskiego

/ 14 komentarzy / 12 zdjęć


Jako miejsce mojego zeszłorocznego urlopu wybrałem Półwysep Helski, byłem zafascynowany ilością znajdujących się tam obiektów militarnych. odwiedziłem bardzo wiele z nich . Na portalu do broni jestem w zasadzie od nie dawna, w tym czasie nie zauważyłem żadnych wzmianek na ten temat, więc postanowiłem się go podjąć.

Półwysep jest miejscem, na którym znajdują się umocnienia przedwojenne, obiekty budowane przez Niemców w czasie wojny jak również obiekty powstałe już po wojnie, jest ich tak dużo, że opiszę je w kilku oddzielnych artykułach.

Zacznę od tych najstarszych powstałych jeszcze przed wojną.

Na początek ośrodek oporu „JASTARNIA” jest to położony w połowie Półwyspu kompleks wybudowany tuż przed wybuchem II wojny światowej, składa się z wysuniętej pozycji polowej, pozycji głównej oraz pozycji tyłowej. Niestety do wybuchu wojny nie zdołano wybudować wszystkiego, powstały 4 ciężkie schrony pozycji głównej: „Sęp” , „Saragossa” , „Sokół” , „Sabała” ( dwa z nich miały być wyposażone w kopuły z armatami kal. 37 mm, niestety nie zdążyły dotrzeć na czas), jeden schron lekki pozycji tyłowej oraz fundamenty pod trzy pozostałe.
Obecnie wokół tych obiektów prowadzi ścieżka dydaktyczna, na trasie której odtworzono również umocnienia polowe oraz przeszkody przeciwpancerne i przeciwpiechotne. Schron bojowy „Sabała” udostępniony jest do zwiedzania, odtworzono jego wystrój wewnętrzny, zobaczyć tam można pomieszczenia załogi, pomieszczenia techniczne oraz bojowe. Na uwagę zasługują stanowiska do tzw. płaskich zapór ogniowych czyli pozycje karabinów maszynowych umieszczonych tak, aby strzelały ok. 30 cm nad powierzchnią gruntu, przez to nawet położenie się na ziemi nie dawało ochrony przed ogniem ze schronu, zwłaszcza że na przedpolu wtedy nic nie rosło, był tylko piasek… Wewnątrz znajdują się również pomieszczenia, w których zgromadzono pamiątki znalezione w okolicy.
W Jastarni stacjonował morski dywizjon lotniczy.
Jeśli chodzi o Jastarnię to w ciągu mojego urlopu tyle udało mi się zobaczyć(chodzi o obiekty polskie, niemieckie opiszę później), jeśli pominąłem jakieś ciekawe miejsce, to napiszcie o nim w komentarzach.

 

4.7
Oceń (23 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Obiekty militarne Półwyspu Helskiego - opinie i komentarzemarekjg
Fajne fotki Jarku (2010-06-06 00:00:00)
0


dabwoj1
Ciekawy artykuł fajne zdjęcia. Schrony w stanie którym cieszą oko. Czekam na dalsze artykuły gdyż na razie nie wybieram się w tamte strony i chętnie poczytam o tych pozycjach obronnych. (2010-06-06 00:00:00)
0


MAREKBZURA39
Fajny artykuł dobre zdjęcia !!! Na pewno kędyś się wybiorę na Półwysep Helski żeby zobaczyć te schrony !!! fajnie że są w takim dobrym stanie !!!  (2010-06-06 00:00:00)
0


yankes 62
Bardzo ciekawy temat . Obrona Helu . Pies drapał szwabskie bunkry . Gdyby kiepski "malarz" nie miał sra...i i poczekał z atakiem na "rdzennie niemieckie" ziemie polskie . Wojna obronna 1939 roku mogła wyglądać trochę inaczej . Gdybać jednak nie będziemy . Co był to było "i se ne wrati".

NIE LUBIĘ Niemców . I nic na to nie poradzę . Mam jednak szacunek dla ich musli technicznej. W mojej ocenie , na wschód od Odry , tylko my oraz Czesi mogliśmy im dorównać .Zabrakło  czasu.
Jeśli chodzi o ZSRR to oprócz cepa wszystkie inne patenty zwinęli ,tak jak współcześni chinole . (2010-06-06 00:00:00)
0


Marwaw
Fajny materiał, gratuluję. Trochę mnie ubiegłeś, bo będę o tym w przyszłości pisać jak uzupełnię dokumentację foto. O obiektach militarnych Półwyspu Helskiego trochę się już pisało:) (2010-06-07 00:00:00)
0


Mario33

Tylko tyle o Helu ? Polski punkt widzenia z 1939 powinny uzupełnić jeszcze opisy co najmniej:


- stanowiska baterii nr 1 Laskowskiego (1935) – stały tam 4 działa Boforsa kalibru 152 mm


- stanowiska baterii nr 21 (1935) – stały tam 2 działa 75 mm Schneider.


- planowanej linii wysadzeń (zapora minowa) na przedpolu umocnień o których wspominasz.


Do opisania są jak wspomniałeś urządzenia niemieckie (bateria Schleswig Holstein, w tym odrestaurowana działobitnia oraz wieża dalmierza plus tzw. 'torpedownie') oraz powojenne (stanowiska czterech dział 100 mm (1955) – radzieckie armaty morskie B-34U; jedno z tych dział stoi na stanowisku do dziś)

(2010-06-07 00:00:00)
0


darek71
Niezłe bunkry.Szkoda że tylko tyle  odrestarłowali. (2010-06-07 00:00:00)
0


Jarek85
Mario 33 a czytałeś tytuł tego artykułu??  " Obiekty militarne Półwyspu Helskiego" a nie samego Helu, zacząłem od Jastarni, reszta( tyle ile zdołałem zobaczyć i sfotografować) będzie później, między innymi:
obiekty polskie przed wojenne:

baterie artylerii Grecka i Duńska
kilka baterii przeciwlotniczych

jeśli chodzi o obiekty niemieckie to oprócz tych które wymieniłeś jest jeszcze kilka baterii przeciwlotniczych

co do umocnień powojennych to są jeszcze:
3. bateria artylerii stałej w której skład wchodzą 2 imponujące dalmierze
elementy batalionowego rejonu umocnionego nr.2(które ciągną się na przestrzeni wielu kilometrów)
muzeum broni morskiej,

oczywiście rozumiem że znasz miejsca które wymieniłem, żeby je zobaczyć trzeba przejść kilkanaście kilometrów i w przypadku niektórych nieźle się naszukać, a te , które Ty wymieniłeś w komentarzu leżą przy głównej trasie turystycznej (2010-06-07 00:00:00)
0


Jarek85
Natomiast jeśli chodzi o 31. baterię artylerii nadbrzeżnej im. H. Laskowskiego to boforsy miały kaliber 152,4 mm, resztki jednego z tych dział można zobaczyć w muzeum broni morskiej, natomiast całe działo znajduje się w muzeum w Warszawie. (2010-06-07 00:00:00)
0


Mario33

Pozwolisz, że sparafrazuję: "A czytałeś co napisałem ?"


Wyraźnie napisałem, że 'opisy co najmniej'. Cieszę się, że chcesz to zrobić dokładniej - chętnie poczytam o miejscach które mogę Cię zapewnić widziałem, i to z dala od tras turystycznych.


PS: Hel nalezy do Półwyspu Helskiego, prawdaż ?

(2010-06-08 00:00:00)
0


Jarek85
?????? :):):) w to że Hel leży na Półwyspie Helskim to chyba nikt nie wątpi, tylko co to ma do rzeczy??? Pisałem w artykule że opiszę to co widziałem w KILKU CZĘŚCIACH, na początek Jastarnia, prosiłem aby miejsca, które pominąłem przytoczyć w komentarzach, wspomniałeś o zaporze minowej i miejscu gdzie wysadzono głowice torped aby odciąć półwysep od lądu i trzeba było rozwinąć ten temat( ja tam nie byłem więc o nim nie pisałem), zamiast od razu narzekać że  "Tylko tyle o Helu?"

Następny artykuł będzie o umocnieniach na Helu, widziałem tam sporo,ale nie wszystko,a więc jak zapewniasz że byłeś w miejscach poza głównym szlakiem turystycznym to mogłeś widzieć coś,co ja mogłem z braku czasu pominąć, będę wdzięczny za opisanie tych miejsc
(od razu informuję że umocnienia niemieckie i polskie po wojenne będą później, żeby znowu nie było narzekania:) ) (2010-06-08 00:00:00)
0


Mateucjusz
Zdjęcia bardzo ładne i artykuł obiecujący :) wiem że jest ich więcej i czekam z niecierpliwością na kolejny wpis :) w razie potrzeby służę swoją biblioteczką :D (2010-06-13 00:00:00)
0


soja
cześć!

Także z przyjemnościa wybiorę się na półwysep,
Umocnienia świetnie się zachowały, myśl techniczna jak na tamten okres była pełna podziwu.
Czekam na kolejny artykuł.
(2010-12-15 00:00:00)
0


lisowszczyk
Gratuluję jak na amatorski opis to pełna perfekcja. Pozazdrościć zaangażowania w temat. Uważam że twój opis to wyczerpujący temat wart nawet dla umieszczenia go w podręczniku ,dla uczniów szkoły licealnej. Tak szczerze aby nie przesłodzić , to nigdy nie spotkałem się z ogólnodostępna formą pisną np.dla turystów w której to była by tak bogata wiedza i dokumentacja fotograficzna. Tak trzymać. (2011-01-23 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł