Mundur 2 pułku ułanów Królestwo Kongresowe

/ 1 komentarzy / 5 zdjęć


2-gi Pułk Ułanów dowodzony przez płk Dwernickiego był jedną z barwniejszych formacji ułańskich okresu Królestwa Polskiego oraz powstania listopadowego Każdy z pułków ułańskich miał swój kolor odróżniający go od pozostałych, u Dwernickiego był to kolor biały, w którym wykonywano następujące części mundurowe: rabat, kołnierz, mankiety, wypustki, lampasy u spodni oraz górę czapki. W skład stroju wielkiego wchodziły spodnie z karwaszami skórzanymi i z naszytymi podwójnymi lampasami białymi, kurtka mundurowa, pas materiałowy, czapka z etyszkietami oraz szabla, ładownica i lanca z proporczykiem. Etyszkiety były noszone w charakterystyczny sposób: jednym końcem zapięte na guziku u prawego rogu czapki (od prawej ręki) zwisały swobodnie do szyi, którą opasały, koniec z frędzlami przekładano pod epoletem tak, aby zwisał na lewej piersi. Szabla była mocowana na długich rapciach z bielonej skóry.

2-gi Pułk Ułanów wsławił się w wielu bojach podczas powstania listopadowego w 1830 i 1831 roku. Wraz z upadkiem powstania skończyła sie jego historia do momentu odtworzenia jednostki podczas Rewolucji na Węgrzech w 1848 roku. Tradycje formacji były również kontynuowane w okresie II RP.

Dla zilustrowania załączam kilka zdjęć prezentujących mundury tego pułku.


Szczegóły odnośnie przepisów mundurowych obowiazujacych w latach 1815-1830 zostały dobrze zestawione przez Gembarzewskiego - polecam do pogłębienia wiedzy i niektórych kwestii jedynie zasygnalizowanych w tym artykule.

P.S.
2-gi Pułk Ulanów został odtworzony w Krakowie w 1998 roku jako koło zainteresowań członków stowarzyszenia Tradycyjnego Oddziału C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków

 

4.2
Oceń (15 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Mundur 2 pułku ułanów Królestwo Kongresowe - opinie i komentarzeArturGT
Jeszcze mogę dodać, że kolory pułków ułanów zostały ustalone, zgodnie z porządkiem przyjętym dla każdej dywizji ułanów Carskiego Imperium, 1 Pułk Ułanów czerwony, 2 Pułk Ułanów biały, 3 Pułk Ułanów żółty, 4 Pułk Ułanów niebieski. Czapka również został przyjęta od ułanów rosyjskich, była to inna rogatywka niż noszona w Księstwie Warszawskim, była bardziej smukła, wyższa i o zwężającym się otoku. Czapki oficerskie miały daszki okute metalem, czapki szeregowych/podoficerów miały daszki z wytłacznym rantem. Mogę jeszcze dodać, że salutowanie dwoma palcami było również obowiązujące w armii rosyjskiego imperium. Tak to nasz rosyjski opiekun przyczynił się do rozwoju naszej tradycji i zapoczątkował noszenie barw pułkowych. (2010-04-01 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł