HUZARZY ŚMIERCI

/ 2 komentarzy

Wpadłem na ciekawe zdjęcie przedstawiające polskiego żołnierza w mundurze z okresu międzywojennego. Zastanawia kilka szczegółów. Otóż mundur jest koloru czarnego, a przynajmniej ciemnoszarego. Drugą sprawą jest trupia czaszka z piszczelami, umieszczona na czapce, tuż pod orłem.
Z moich dotychczasowych ustaleń wynika, że mundury takie nosiła polska formacja wojskowa, zwana Huzarami Śmierci - Huzarzy Śmierci, prawdopodobnie należąca do Legionów Piłsudskiego. Formacja ta, ciesząca się złą sławą, zarówno wśród wrogów jak i swoich, brała udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 roku. Spotkałem się ze'Szwadronem Śmierci', który walczył pod Lwowem w 1920 roku Czy to to samo? Spotkałem też porównanie z wojskiem gen. Bułak-Bałachowicza które zostało określone jako Ochotnicza Sprzymierzona Armia.

 

4
Oceń (3 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

HUZARZY ŚMIERCI - opinie i komentarzeWrotycz
Polecam książkę M.Grajewskiego Huzarzy śmiercie wojny 1920r. Tam dowiesz się wszystkiego.
(2010-08-05 00:00:00)
0


sparrow
W związku z 90 rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku napisałem artykuł do lokalnej gazety o walkach "Huzarów Śmierci", w okolicach Warszawy na odcinku północnym przedmościa. Od prawie roku szukałem więcej informacji na ten temat. Właściwie książkowo tylko jedyną pozycją jest monografia p.Marka Gajewskiego przytoczona przez Wrotycza. W wielu opracowaniach udział w walkach oficjalnie Ochotniczego Dyonu(Dywizjonu) 1 Armii, a po zmianie nazwy przez por. Józefa Siłę-Nowickiego Dyonu "Huzarów Śmierci" jest zupełnie pomijany. Tą jednostką zainteresowałem się nieprzypadkowo, gdyż w dniach 12-18 sierpnia 1920 roku huzarzy(szczególnie z 3 szwadronu policyjnego),działając w składzie grupy operacyjnej "Zegrze", a potem 10 Dywizji Piechoty gen. Lucjana Żeligowskiego, wykazali się niezwykłą odwagą i brawurą w walkach nad Narwią pod Serockiem oraz Nieporętem, Aleksandrowem, Beniaminowem, Dąbkowizną,Wólką Radzymińską, z ostatnią szarżą 17 sierpnia pod wsią Borki. Ale więcej przeczytasz w ww.książce. Książka dostępna bezproblemowo na Allegro lub można zamówić u wydawcy(może taniej)w Ośrodku Badań Historii Wojskowej Muzeum Wojska w Białymstoku. Poruszyłeś temat formacji w polskiej kawalerii bardzo specyficznej, ale moim zdaniem oddział tworzony od podstaw w czasie trwania wojny, wcielania żołnierzy i ochotników z wielkiego odwrotu naszych wojsk musiał być specyficzny. Temat ciekawy,polecam ale skąpo z literaturą i źródłami.               (2010-08-08 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł