Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - obchody w Warszawie.

/ 5 komentarzy / 28 zdjęć


Dziś 1 marca 2012r. po raz drugi mogliśmy oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. W Warszawie
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizował społeczny komitet skupiający kilkanaście organizacji i środowisk patriotycznych pragnących uczcić Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych ”został ustanowiony na mocy ustawy dnia 3.02.2011 r.
Tegoroczne obchody podzielone były na cztery części:
O godzinie 13.00 rozpoczęły się uroczystości na Bemowie przy ul. Żołnierzy Wyklętych.
O 17.00 –ej w 16 ważnych miejscach Warszawy, które związane są z Ich walką i tragiczną historią oddany został hołd, złożenie zostały kwiaty i zapalone znicze.
19.30 na Placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza Apel Poległych.
21.00 uroczysta Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w archikatedrze św. Jana.

Uczestniczyłem w miejscu oznaczonym numerem 10 :
Główny Zarząd IWP - tablica pamiątkowa
ul. Oczki 2 /ul. Chałubińskiego
(Klub GP, Grupa rekonstrukcyjna „Radosław”)
Zebrani uczestnicy wysłuchali wspomnień o tych dramatycznych czasach o traktowaniu przez ówczesną władzę o latach wymazania z historii Polski. Modlitwa w intencji pomordowanych oraz złożenie kwiatów zakończyło uroczystość.
Grupa rekonstrukcyjna „Radosław” zaprezentowała się bardzo efektownie.
Udałem się jeszcze w miejsce nr. 11 :
MBP - tablica pamiątkowa + kamień „Anody”
ul. Koszykowa 6 / Al. Ujazdowskie
(Stowarzyszenie KoLiber)
Tu już też uroczystości były zakończone i tylko pstryknąłem kilka fotek odchodzącym rekonstruktorom. W dalszych uroczystościach nie mogłem niestety uczestniczyć.

 

4.8
Oceń (13 głosów)

 


Dobroni.pl poleca

 

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - obchody w Warszawie. - opinie i komentarzelordsemen
chodzą słuchy iż 2012 rok będzie wielkim rozkwitem pamięci o żołnierzach WYKLĘTYCH , na zlotach na imprezach militarnych zaczynają się pojawiać ludzie uczący się i znający ten temat ,
Mym marzeniem jest zorganizować imprezę na zasadzie manewrów grup zajmujących sie w/w tematem

Chwała WYKLĘTYM BOHATEROM !!!!

Pozdrawiam GRH RYNGRAF Ostrów wlkp (2012-03-02 00:00:00)
0


Lewus
Trzeba tez pamietac,że wśród tych wyklętych byli tacy m.in. jak Józef Kuraś, ps. "Ogień", nie generalizujmy i nie wychwalajmy tak wszystkich bez wyjątku trzeba przedstawiac historię prawdziwa, wiadomo,że wiekszośc z tych wyklętych nie była zbrodniarzami, ale takie generalizowanie jak kolega wyżej i krzyczenie od razu chwała bohaterom bez ukazania całokształtu wydarzeń w Polsce po 1944 r. to jakieś nieporozumienie. Obok prawdziwych partyzantów byli tez bandyci, którzy działali pod pozorem walki z najeźdźcą ze wschodu, cierpieli na tym niewinni ludzie i trzeba to ludziom pokazać, żeby pamiętali o tym. Nic nigdy nie jest bowiem czarno-białe,bo życie składa sie z odcieni szarości. Honory oddawajmy, ale tylko prawdziwym bohaterom. Mam nadzieję,że w tej całej modzie na żołnierzy wyklętych pojawią się też takie akcenty, a nie tylko przesadny patriotyzm. (2012-03-02 00:00:00)
0


Wrotycz
Obawiam się że takim wpisem kolego Lewus ściągniesz na siebie gromy. Historia nie jest taka prosta jak by się niektórym wydawało i każdy przypadek należy rozpatrywać osobno.

Pamiętajmy o wszystkich poakowskich leśnych, którzy nie złożyli broni w 1945r. (2012-03-02 00:00:00)
0


wojtekjankee
Chciałem skomentować wypowiedź kol. Lewusa, ale chyba nie mam słów. Po prostu ręce mi opadły. (2012-03-03 00:00:00)
0


al-Muell
Niestety, ale kolega "Lewus" ma rację. Nie każdy kogo określa się dziś mianem "żołnierza wyklętego" zasługuje na to miano. Ogólnie odnoszę wrażenie że wszystkon w Polsce stawia się na głowie - bohatera robi szię np. z takiego "Sokolika", a o np. "Wolskim" nikt dziś nie pamięta. Nawet działalność "Zagona" i "Warszyca" z którymi nierozerwalnie łączy się święto o którym mowa była kontrowersyjna (zaznaczam - nie poddaję w wątpliwość faktu, że owi panowie w czasie wojny byli bohaterami walczącymi o niepodległą Polskę). Po prostu jak to bywa w Polsce - żaden fragment historii nie jest prosty i oczywisty, a podział "czarne-białe" nie ma z prawdą wiele wspólnego, choć ostatnio popularny jest pogląd odmienny.
Chwała bohaterom, w szczególności tym zapomnianym. Z tym hasłem, mam nadzieję, każdy na tym portalu może się zgodzić. (2012-03-04 00:00:00)
0

skomentuj ten artykuł