broń palna, karabiny maszynowe, historia i rodzaje broni palnej

dobroni.pl

Broń palna
 
 
Subskrybuj:śledź temat

broń palna, karabiny maszynowe, historia i rodzaje broni palnej

Broń palna to inaczej broń miotająca pociski, wskutek działania energii gazów wytworzonych na skutek spalania ładunku miotającego. Broń palna, w zależności od rodzaju ładunku wyróżniamy: broń lufow oraz broń rakietowa. Z kolei sposób wprowadzania pocisku do lufy warunkuje czy jest to broń jednostrzałowa (np. karabin winchester), automatyczna czy samoczynna.

Historia broni palnej

O mierze danej broni palnej decyduje jej kaliber oraz lufa – większy kaliber pozwala wystrzeliwać cięższe pociski, z kolei dłuższa lufa powoduje szybszy wylot pocisku, czyli większy zasięg broni. I tak, w zależności od kalibru i zasięgu, broń dzielimy na: karabiny maszynowe, broń strzelecka - kaliber do 20 mm, zasięg do kilku kilometrów (rewolwer, pistolet, pistolet maszynowy i karabin szturmowy, karabin wyborowy), broń artyleryjska - kaliber ponad 20 mm, zasięg do kilkudziesięciu kilometrów (armata, haubica, moździerz).

Broń palna - inne rodzaje to:
strzelba, giwera, wiatrówka, broń strzelecka, broń myśliwska, broń gazowa.

Karabiny maszynowe, historia broni palnej rodzaje broni palnej • Niedawno miałem przyjemność stwierdzić własnoręcznie, że opinia o legendarnej trwałość wyrobów Arsenału w Budapeszcie jest jak najbardziej zasłużona i mogłem osobiście zapoznać się z budową i działaniem jednego z 34 100 szt. (lub wg innych żródeł ok. 40 000) pistoletów Roth-Steyr model 1907

  czytaj więcej »


 • 4 kwietnia niemal niezauważona minęła 220 rocznica taktycznego zwycięstwa młodej armii powstańczej pod wodza Naczelnika Kościuszki pod Racławicami nad oddziałem gen. Tormasowa. Z inicjatywy Poznańskiego Regimentu Odprzodowego z Poznania reprezentującego tradycje Regimentu Pieszego Potockiego udało się nam wspólnie zorganizować prywatny zlot na polach Racławic, Dziemierzyc i Janowiczek gdzie 4 kwietnia 1794 miały miejsce tak ważne dla nas zmagania.

  czytaj więcej »


 • Przedstawiamy naszą nową replikę Granatwerfera wz 36.dołączając oczywiście ten model do replik przez nas wykonywanych. Replika jest całkowicie stalowa i jest przystosowana do czynnego użytkowania w czasie rekonstrukcji. Jak wiadomo z informacji encyklopedycznych ”moździerz otrzymał nazwę leichter Granatwerfer 36 (5cm), ale najczęściej przypisane były do niego skróty l.Gr.W.36 lub l.Gr.W.36(5cm).

  czytaj więcej »


 • Jest poranek 9 października 1794. Po nocnym forsownym marszu do obozu dywizji gen. Karola Sierakowskiego w Korytnicy zwaną od czasu przybycia Naczelnika Kościuszki dywizją Najwyższego Naczelnika docierają posiłki idące z Warszawy pod wodzą gen. Kniaziewicza i Krzyckiego. Jednak żołnierz powstańczy jest zmęczony nocą marszrutą, zmęczony i głodny.

  czytaj więcej »


 • Na tegorocznych Targach przemysłu Obronnego MSPO 2013 w Kielcach, można bylo spotkać wszystko, co jest potrzebne żołnierzowi na współczesnym polu walki. Były nowoczesne mundury, wyposażenie indywidualne, systemy łączności oraz bron strzelecka najróżniejszych firm.

  czytaj więcej »


Broń palna - czytaj więcej

Broń palna - grupy tematyczne:


Reklamapolityka prywatności